Choroby wynikające z palenia papierosów

Remigisz Szulc
26.04.2022

Palenie papierosów mimo wieloletnich kampanii, informujących o ich szkodliwym wpływie na nasze zdrowie, nadal stanowi jeden z powszechniej występujących, a zarazem najbardziej destrukcyjnych nałogów. Niestety w Polsce palenie tytoniu do lat stanowi duży problem społeczny, zwłaszcza, że po wspomnianą używkę z każdym rokiem zaczyna sięgać coraz do młodsze grono osób w postaci nastolatków. Regularne, nałogowe palenie papierosów, jest przyczyną wielu, niekiedy bardzo poważnych chorób nowotworowych, układu krwionośnego i oddechowego.

Palenie papierosów ze względu na znaczne koszty, jakie należy ponieść w związku z zakupem tytoniu, stanowi nie tylko jeden z bardziej destrukcyjnych dla ludzkiego organizmu nałogów, ale także jeden z bardziej nadwyrężających niejeden budżet domowy. Wśród negatywnych skutków palenia tytoniu znajdziemy szereg tych mniejszych i łagodniejszych w postaci np. nieświeżego oddechu i problemów z cerą, jak również i tych poważniejszych, do których zaliczane są różnego rodzaju choroby nowotworowe oraz te związane z układem oddechowym i krwionośnym. Nic więc dziwnego, że każdego roku prowadzone są liczne kampanie, informujące o szkodliwości palenia papierosów.

Jaki wpływ ma palenie papierosów na młodzież?

W przypadku grupy społecznej, do której zaliczają się nastolatkowie, mamy do czynienia z licznym gronem młodych osób, sięgających po tytoń i to z powodu wielu różnych czynników. Niezmiennym jednak pozostaje fakt negatywnego wpływu palenia papierosów przez młodzież. Skutki tego niezwykle destrukcyjnego nałogu dla ich organizmu, mogą być opłakane i to tak naprawdę na wielu płaszczyznach. Mowa w tym momencie m.in. o niekorzystnym wpływie zarówno na funkcjonowanie układu hormonalnego, jak i nerwowego. W przypadku młodych mężczyzn palenie papierosów może doprowadzić do upośledzenia funkcji prokreacyjnych, pogorszeniem jakości nasienia, zaburzeniami erekcji oraz niedoborem męskich hormonów płciowych. Z kolei w przypadku dojrzewających dziewcząt, palenie tytoniu może skutkować upośledzeniem płodności, pogorszeniem jakości życia, nadmiernym owłosieniem, nieregularnymi cyklami miesiączkowymi oraz nadwagą.

Choroby wywoływane przez palenie papierosów

Długofalowe palenie papierosów, może być jednym z głównych powodów/czynników zwiększających ryzyko wystąpienia:

- chorób układu krążenia, które obejmują udar mózgu, zawał serca oraz chorobę niedokrwienną kończyn dolnych;

- choroby zakrzepowo-zatorowej,

- nowotworów złośliwych takich jak: rak jamy ustnej, rak płuc, rak krtani, gardła, trzustki, przełyku, nerek oraz pęcherza moczowego;

- choroby wrzodowej;

- chorób płuc, do których możemy zaliczyć przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie