Co zrobić, gdy ekran w iPhone’ie nie reaguje na dotyk?

Jerzy Biernacki
18.03.2020

Ekran dotykowy w iPhonie to główny środek jego obsługi. Co zrobić wtedy, gdy ekran przestaje reagować na dotyk?

Ekran dotykowy w iPhone’ie nie reaguje – przyczyny

Gdy przy dotyku ekran nie reaguje w ogóle, reaguje tylko część wyświetlacza albo reaguje on z przerwami, usterki tego rodzaju mogą mieć różne przyczyny. Do najczęstszych należą m.in.:

  • niepoprawne działanie oprogramowania,
  • pęknięcie lub rozbicie wyświetlacza,
  • uszkodzenie modułu wyświetlacza,
  • awaria płyty głównej.

Gdy przyczyną jest awaria oprogramowania w smartfonie, w takim przypadku w większości przypadków pomoże jego wyłączenie i ponowne włączenie. Przyczyną takich usterek może być także podłączony do urządzenia kabel Lightning lub USB-C. Można też wypróbować twardy reset, czyli przytrzymać jednocześnie przyciski Power i Home na 10 sekund.

Jeśli jednak reset urządzenia i odpięcie wszystkich akcesoriów nie przynosi żadnych rezultatów i ekran dotykowy nadal nie reaguje, konieczny będzie profesjonalny serwis, który zdiagnozuje i naprawi usterkę.

Uwaga! W przypadku telefonów iPhone X Apple wykryło wadę podzespołu w module wyświetlacza. Właściciele tych telefonów, którzy posiadają problem z reagowaniem ekranu na dotyk, mogą dokonać bezpłatnej wymiany modułu w serwisach Apple. Program ten nie dotyczy innych modeli iPhone’a.

Brak reakcji na dotyk w iPhone’ie – naprawa

Dobry serwis specjalizujący się w naprawach sprzętu Apple, taki jak np. serwis https://www.macforce.pl/ z Warszawy, może zapewnić swoim klientom szybką i fachową obsługę związaną z usterką ekranu.

W zależności od przyczyny problemu, wymiany będzie wymagał moduł wyświetlacza lub konieczne może być wymienienie całego wyświetlacza, gdy usterka spowodowana jest jego uszkodzeniem mechanicznym, powstałym np. w wyniku upadku telefonu. W niektórych wypadkach może pojawić się konieczność wymiany płyty głównej.

Dobry serwis będzie mógł przeprowadzić wymianę uszkodzonych elementów, a także da gwarancję na naprawę. Koszt wymiany zależny jest od modelu telefonu i wynosi najczęściej od około 500 do 1300 złotych.

Jeśli zatem Twój iPhone nie reaguje na dotyk, a domowe metody nie działają, warto skorzystać z profesjonalnego serwisu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie