Częste oddawanie moczu przez mężczyznę – co może być tego przyczyną?

Marek Szydełko
10.02.2023

Jeśli często oddajesz mocz, nawet kilkanaście razy w ciągu dnia i do tego w nocy, a przy tym normalnie się odżywiasz i nie pijesz ponadnormatywnej ilości płynów, to lepiej przyjrzyj się swojemu zdrowiu. To może być jeden z objawów wielu chorób, nie tylko fizycznych, ale też psychicznych. Sprawdź, na jakie problemy zdrowotne może wskazywać częste oddawanie moczu przez mężczyznę.

Zapalenie prostaty

Jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernej częstotliwości oddawania moczu u mężczyzn są problemy z gruczołem prostaty. Zapalenie prostaty może być spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową, ewentualnie chorobą weneryczną. Na ten trop wskazuje również ból towarzyszący oddawaniu moczu.

Kamica układu moczowego

Kamienie, czyli złogi tworzące się w drogach moczowych, to bardzo częsty problem obserwowany u osób obu płci. Jednym z objawów kamicy jest częstomocz, ale także zaparcia, nudności, kolki nerwowe oraz podwyższona temperatura. Jeśli w Twojej rodzinie były przypadki kamicy, to zgłoś się do lekarza na badanie obrazowe pozwalające zdiagnozować schorzenie.

Infekcja układu moczowego

Prozaiczną przyczyną częstego oddawania moczu może być zwykła infekcja układu moczowego, spowodowana na przykład przeziębieniem. Tutaj objawem towarzyszącym zwykle jest ból przy oddawaniu moczu. Możesz również zauważyć mętność moczu, parcie na pęcherz już po jego opróżnieniu, a także wydzielinę wydobywającą się z cewki moczowej.

Cukrzyca

Częstomocz jest jedną z pierwszych oznak cukrzycy. Jeśli masz zdiagnozowaną chorobę, ale jej nie leczysz, to nic dziwnego, że musisz kilkanaście razy dziennie biegać do toalety. Z kolei niezdiagnozowane osoby nie powinny bagatelizować częstomoczu i zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie pacjenta na dodatkowe badania w kierunku cukrzycy.

Zaburzenia psychiczne

Częstomocz może również wskazywać na zaburzenia psychiczne i być wynikiem przewlekłego stresu, nerwicy czy depresji. Jeśli od dłuższego czasu obserwujesz u siebie pogorszenie nastroju, masz problemy w pracy czy w relacjach z bliskimi, a do tego pojawił się częstomocz, to nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalisty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie