Czy samochód elektryczny jest dla Ciebie? Tak, jeśli…

Mateusz Nowak
31.08.2020

Samochody elektryczne powoli stają się stałym elementem ruchu drogowego – również w naszym kraju. Do niedawna wyśmiewane za słaby zasięg i kiczowaty design, dziś są obiektem pożądania niejednego kierowcy. Gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż elektromobilność będzie się dalej rozwijać i w niedalekiej przyszłości powinna na dobre zagrozić tradycyjnym napędom spalinowym, to przestanie dziwić, że coraz więcej kierowców poważnie rozważa zakup elektryka. Ty też? To może być naprawdę dobra decyzja, o ile spełniasz kryteria, które wymieniamy w naszym poradniku.

Poruszasz się głównie po mieście

Miasto jest naturalnym środowiskiem dla samochodów elektrycznych. Ten napęd świetnie sprawdza się na zatłoczonych ulicach. Jazda elektrykiem jest bardzo przyjemna, swoje robi automatyczna skrzynia biegów i natychmiast dostępny maksymalny moment obrotowy. W dodatku współczesne samochody elektryczne są wyposażone w baterie, które gwarantują co najmniej sensowny zasięg po mieście – od 50 do nawet 300-350 kilometrów.

Masz łatwy dostęp do stacji ładowania

Przed kupieniem samochodu elektrycznego zawsze należy się upewnić, że nie będzie problemu z jego ładowaniem. Argumentem przemawiającym „za” jest fakt, iż masz dostęp do ładowarki w pobliżu swojej pracy czy domu. Jeśli natomiast musiałbyś ładować auto na drugim końcu miasta, to będzie to stanowić poważną przeszkodę na drodze do zakupu elektryka.

Masz własną instalację fotowoltaiczną

W takiej sytuacji zakup elektryka może Ci się bardzo opłacić. Własna instalacja fotowoltaiczna generuje darmowy prąd, którego nie musisz wprowadzać do sieci – możesz go zużywać na bieżąco do ładowania akumulatorów w swoim samochodzie. Najlepiej robić to w ciągu dnia, kiedy produkcja energii jest największa.

Liczy się dla Ciebie coś więcej, niż tylko pieniądze

Powiedzmy to sobie szczerze: zakup samochodu elektrycznego z myślą o tym, że takie auto szybko na siebie zarobi, jest mrzonką. Elektryki wciąż są bardzo drogie, szczególnie w porównaniu z konwencjonalnymi pojazdami. Jest mało prawdopodobne, aby ta różnica zwróciła się w przewidywalnym okresie (poza sytuacją, w której możesz korzystać z własnego, darmowego prądu).

Samochodu elektrycznego nie kupuje się jednak tylko z przyczyn ekonomicznych. To przede wszystkim dobra propozycja dla tych, którzy chcą przyczynić się do ograniczenia emisji spalin, bo leży im na sercu stan naszego środowiska. Nie zapominajmy również o innych korzyściach, jak możliwość korzystania z buspasów czy darmowe parkowanie w centrach polskich miast.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.