Samochody elektryczne powoli stają się stałym elementem ruchu drogowego – również w naszym kraju. Do niedawna wyśmiewane za słaby zasięg i kiczowaty design, dziś są obiektem pożądania niejednego kierowcy. Gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż elektromobilność będzie się dalej rozwijać i w niedalekiej przyszłości powinna na dobre zagrozić tradycyjnym napędom spalinowym, to przestanie dziwić, że coraz więcej kierowców poważnie rozważa zakup elektryka. Ty też? To może być naprawdę dobra decyzja, o ile spełniasz kryteria, które wymieniamy w naszym poradniku.
Miasto jest naturalnym środowiskiem dla samochodów elektrycznych. Ten napęd świetnie sprawdza się na zatłoczonych ulicach. Jazda elektrykiem jest bardzo przyjemna, swoje robi automatyczna skrzynia biegów i natychmiast dostępny maksymalny moment obrotowy. W dodatku współczesne samochody elektryczne są wyposażone w baterie, które gwarantują co najmniej sensowny zasięg po mieście – od 50 do nawet 300-350 kilometrów.
Przed kupieniem samochodu elektrycznego zawsze należy się upewnić, że nie będzie problemu z jego ładowaniem. Argumentem przemawiającym „za” jest fakt, iż masz dostęp do ładowarki w pobliżu swojej pracy czy domu. Jeśli natomiast musiałbyś ładować auto na drugim końcu miasta, to będzie to stanowić poważną przeszkodę na drodze do zakupu elektryka.
W takiej sytuacji zakup elektryka może Ci się bardzo opłacić. Własna instalacja fotowoltaiczna generuje darmowy prąd, którego nie musisz wprowadzać do sieci – możesz go zużywać na bieżąco do ładowania akumulatorów w swoim samochodzie. Najlepiej robić to w ciągu dnia, kiedy produkcja energii jest największa.
Powiedzmy to sobie szczerze: zakup samochodu elektrycznego z myślą o tym, że takie auto szybko na siebie zarobi, jest mrzonką. Elektryki wciąż są bardzo drogie, szczególnie w porównaniu z konwencjonalnymi pojazdami. Jest mało prawdopodobne, aby ta różnica zwróciła się w przewidywalnym okresie (poza sytuacją, w której możesz korzystać z własnego, darmowego prądu).
Samochodu elektrycznego nie kupuje się jednak tylko z przyczyn ekonomicznych. To przede wszystkim dobra propozycja dla tych, którzy chcą przyczynić się do ograniczenia emisji spalin, bo leży im na sercu stan naszego środowiska. Nie zapominajmy również o innych korzyściach, jak możliwość korzystania z buspasów czy darmowe parkowanie w centrach polskich miast.