Dlaczego mężczyźni lekceważą swoje zdrowie psychiczne?

Remigisz Szulc
23.11.2020

Nawet 1,5 miliona Polaków może cierpieć na niezdiagnozowaną depresję. Do tego dochodzą setki tysięcy osób, które zdradzają objawy nerwicy oraz innych chorób psychicznych. O ile kobiety dość często korzystają z pomocy psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów, o tyle panowie nadal mają z tym duży problem. Dlaczego przeciętny Polak lekceważy swoje zdrowie psychiczne? Co powoduje, że mężczyźni wszelkimi sposobami bronią się przed podjęciem terapii? Oto najważniejsze powody.

Wstyd

Jest silnym hamulcem przed zwróceniem się o pomoc. Mężczyźni mający problemy psychiczne odczuwają z tego powodu wstyd, bo wydaje im się, że nie mają prawa okazywać słabości. Z góry zakładają, że zostaną posądzeni o bycie mięczakiem, lenistwo, mazanie się.

Uwarunkowania kulturowe

W polskiej kulturze wciąż silnie zakorzeniony jest wzorzec faceta, który świetnie radzi sobie z każdym problemem. Wymieni koło, naprawi instalację elektryczną, napisze program komputerowy, a gdy trzeba, to jeszcze znajdzie lekarstwo na raka. Mężczyźni naprawdę silnie odczuwają to napięcie, jakie zostało wokół nich wykreowane. To z kolei odbija się na ich zdrowiu psychicznym, ale jednocześnie nie pozwala im poprosić o pomoc. Koło się zamyka.

Zrzucanie wszystkich problemów na stres

Mężczyźni mający objawy zaburzeń psychicznych bardzo często je trywializują i z góry zakładają, że to tylko efekt stresu. Obiecują sobie i najbliższym, że jak tylko skończą ten bardzo ważny projekt w pracy, to sytuacja od razu się poprawi. To tylko życzeniowe myślenie.

Przekonanie o swojej wyjątkowości

Czyli po prostu typowa męska megalomania. Wielu facetów nawet rozważa udanie się do specjalisty, ale w końcu dochodzą do wniosku, że przecież ich problem jest na pewno tak złożony, że nikt nie będzie w stanie im pomóc i muszą sobie z tym poradzić sami. Megalomania sama w sobie ma negatywny wpływ na stan psychiczny mężczyzny, a gdy dodatkowo uniemożliwia ona skorzystanie z fachowej pomocy, to problem zaczyna się rozrastać do ogromnych rozmiarów.

Brak świadomości na temat znaczenia zdrowia psychicznego

Nawet świetnie wykształceni i obyci w świecie mężczyźni mają skłonność do lekceważenia wpływu zdrowia psychicznego na kondycję całego organizmu. Nie wiążą swoją problemów zdrowotnych z tym, że np. żyją w bardzo silnym stresie, mają stany lękowe czy ciągłe wybuchy agresji. Mało tego: niejeden mężczyzna nie potrafi rozpoznać u siebie wypalenia zawodowego, które przecież także jest formą zaburzenia psychicznego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie