Dlaczego warto spać… osobno?

Mateusz Nowak
01.01.2021

Zdecydowana większość par, a już szczególnie małżeństw, śpi ze sobą w jednym łóżku. Spanie osobno powszechnie jest uważane za sygnał poważnych problemów w związku i prostą drogę do rozstania. Tymczasem tak być wcale nie musi. Istnieje wręcz szereg argumentów przemawiających za tym, aby jednak spać osobno. Te najciekawsze wymieniamy w naszym poradniku.

Nieakceptowalna specyfika snu partnera

Pisząc prościej: jeśli Twoja partnerka chrapie lub strasznie się wierci, a Ty jesteś na to wrażliwy i ciągle się wybudzasz, to czas najwyższy wypróbować spanie osobno. Przeciąganie tego stanu nikomu nie służy. Ty jesteś wiecznie niewyspany, a przez to rozdrażniony. Chcąc czy nie chcąc obwiniasz za to partnerkę, a to na pewno nie przysłuży się Waszemu związkowi. Zacznij więc od przeniesienia się do innego pokoju, jednak docelowo zaproponuj partnerce poddanie się terapii chrapania.

Nieprzeszkadzanie sobie

Podamy tutaj prosty przykład. Ty w nocy musisz wstać do toalety, a Twoja partnerka nie. Układ wspólnego łóżka powoduje, że podczas tej nocnej wędrówki przechodzisz nad partnerką i zawsze ją wybudzisz. Jakość jej snu bardzo na tym cierpi, a przecież moglibyście po prostu spać osobno i sobie nie przeszkadzać.

Rozwiązanie problemu kładzenia się spać o różnych porach

Jeśli Twoja partnerka kładzie się do łóżka stosunkowo wcześnie, na przykład o 22, a Ty zasypiasz dopiero grubo po północy, to siłą rzeczy masz wpływ na jakość snu partnerki. Wchodząc do sypialni zawsze się o coś potkniesz, zapalisz światło czy po prostu wywołasz drganie materaca, co może wybudzać partnerkę i znów fatalnie odbić się na jej wypoczynku.

Koniec z kłótniami o kołdrę

Co prawda można spać pod dwiema osobnymi kołdrami, ale nie wszystkie pary się na to decydują i taki układ też nie zawsze zdaje egzamin. Załóżmy, że Tobie jest zawsze gorąco w nocy, a Twoja partnerka uwielbia być opatulona kołdrą. Ty nieświadomie skopujesz pierzynę, ona ją naciąga i taka walka trwa przez całą noc. Nic dziwnego, że rano oboje jesteście niewyspani. Kładzenie się spać w osobnych łóżkach rozwiąże ten problem od ręki.

Komfort partnerów, gdy pojawi się dziecko

Bardzo dobrym momentem na przetestowanie spania osobno są narodziny dziecka. Twoja partnerka na pewno będzie chciała mieć je przy sobie w nocy, aby np. nie musieć wstawać na karmienie. Ty z kolei marzysz o tym, aby wreszcie przespać całą noc. Przenosząc się do osobnego łóżka będziesz mieć na to szansę i ustąpisz miejsca maluszkowi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.