Dużo pracujesz przed komputerem? Nie ignoruj sygnałów, że czas zgłosić się do okulisty!

Mariusz Siwko
09.03.2022

Długotrwała praca przed monitorem ekranowym jest głównym czynnikiem ryzyka na stanowiskach biurowych. Szkodzi nie tylko na kręgosłup, ale także na wzrok, prowadząc do jego stopniowej degradacji. Szczególnie narażeni są na to mężczyźni, którzy często spędzają przed komputerem kilkanaście godzin na dobę, do tego dokładając swoim oczom kontakt z wyświetlaczem smartfonu czy tabletu. Organizm sam wyśle Ci sygnały świadczące o tym, że musisz się zgłosić do okulisty. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Mrużenie oczu

To zwykle pierwszy sygnał mogący świadczyć o tym, że z Twoim wzrokiem jest coś nie tak. Jeśli notorycznie mrużysz oczy, aby poprawić ostrość widzenia, to nie ma na czekać – musisz jak najszybciej zgłosić się do okulisty.

Ból i zawroty głowy

To także czytelny sygnał mogący wskazywać na poważne problemy ze wzrokiem. Wynika to z ciągłego mrużenia oczu oraz ze wzrostu ciśnienia w gałkach ocznych, przez co odczuwasz dziwne bóle głowy i pojawiają się zawroty. Nie lekceważ tego.

Rozdrażnienie

Ma związek przede wszystkim z tym, że wracasz do domu skrajnie zmęczony – to efekt pogorszonego widzenia i zwiększonego wytężania wzroku podczas pracy przed monitorem ekranowym.

Ewidentne problemy z widzeniem

Możesz sam zauważyć, że gorzej widzisz, gdy np. wpadasz na różne przedmioty, potrącasz inne osoby, nie dostrzegasz pewnych szczegółów na ekranie monitora czy na biurku etc. Trudno o wyraźniejszy sygnał motywujący do umówienia się na badanie wzroku.

Pogorszone widzenie zmierzchowe

Jeśli zwykle wychodzisz z biura po zmroku i dojeżdżasz do domu samochodem, to być może masz wrażenie, że od pewnego czasu coraz gorzej Ci się prowadzi. Nie zauważasz różnych rzeczy na drodze, masz problemy z odczytywaniem numerów rejestracyjnych innych pojazdów czy nawet ze sprawdzeniem cen paliw na mijanych stacjach benzynowych.

Coraz częstsze popełnianie błędów

O konieczności skonsultowania się z okulistą świadczy również pogorszenie jakości wykonywanej przez Ciebie pracy. Problemy ze wzrokiem mogą skutkować popełnianiem różnych prostych błędów, na przykład w tekstach pisanych czy w wypełnianych tabelkach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.