Filtry kabinowe – zwykłe czy z węglem aktywnym? Sprawdź, które wybrać!

Mateusz Nowak
04.02.2021

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że poszczególne części pojazdów cieszą się mniejszą lub większą uwagą kierowców. Wśród tych, które zaniedbywane są najczęściej, niewątpliwie wymienić można filtry – w tym filtry kabinowe. Co warto o nich wiedzieć i na jakie się zdecydować – zwykłe czy popularne ostatnio filtry węglowe? Poznaj garść praktycznych informacji, które pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Choć przez lata wielu kierowców nie widziało zagrożenia w zaniedbywaniu filtrów kabinowych, to współcześnie staje się to problemem o znacznie większym znaczeniu. Wszystko za sprawą jakości polskiego powietrza, która notorycznie pozostawia wiele do życzenia. Brak odpowiedniej filtracji podczas jazdy sprawia, że obecne na zewnątrz zanieczyszczenia bez problemu przedostają się do kabiny – szkodząc zarówno kierowcy, jak i pasażerom. Przyjrzyjmy się temu, jak często należy wymieniać filtr kabinowy i na jaki się zdecydować – węglowy czy tradycyjny.

Filtr kabinowy – jak często go wymieniać?

Wymianę filtra kabinowego zazwyczaj zaleca się po przejechaniu 15 tys. km. W przypadku pojazdów, które mają mniejsze przebiegi, czynność tę warto wykonać raz w roku. Wcześniejsze problemy z zapchaniem filtra mogą pojawić się w pojazdach, które poruszają się po drogach szutrowych.

Zapchany filtr kabinowy – najpopularniejsze objawy

Zaniedbany filtr kabinowy prędzej czy później da Ci się we znaki. W takim przypadku mogą pojawić się następujące objawy:

– intensywne parowanie szyb po uruchomieniu wentylatora,

– wydobywający się z wentylacji zapach stęchlizny i wilgoci, którego przyczyną są zwykle gnijące resztki zanieczyszczeń organicznych,

– problemy z wydajnością nawiewu – zapchany filtr kabinowy zmniejsza ją nawet czterokrotnie!

Filtry kabinowe – zwykle czy węglowe?

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje filtrów kabinowych. Tradycyjne modele wykonane są z włókien, których zadaniem jest zatrzymanie zanieczyszczeń takich jak pyłki roślin, sadza czy kurz. Dokładniejsze filtry węglowe wyposażone są z kolei w dodatkową warstwę węgla aktywnego, który z powodzeniem pochłania szkodliwe dla człowieka gazy – w tym te, które wydobywają się z rur wydechowych, np. związki siarki i węglowodory. Co ciekawe, gąbczasta struktura filtra węglowego radzi sobie nawet z zatrzymaniem cząsteczek 500 razy mniejszych, niż średnica ludzkiego włosa.

Jaki filtr kabinowy wybrać?

Nie da się ukryć, że choć właściwości filtrów węglowych robią wrażenie, to zwykle charakteryzują się one dosyć wysoką ceną. Na tego typu rozwiązania z pewnością powinny zdecydować się osoby, które borykają się z chorobami układu oddechowego, np. astmą czy alergią. Lepszy filtr polecany jest także we wszystkich pojazdach, którymi podróżują najmłodsi. Takie rozwiązanie znacznie lepiej sprawdzi się również w zanieczyszczonych miastach. Gdzie znaleźć solidne filtry? Szeroki wybór modeli klasycznych i propozycji wzbogaconych węglem aktywnym czeka na Ciebie między innymi w sklepie Filterland.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie