GROM? Nie tylko! Poznaj elitarne polskie jednostki wojskowe

Antoni Kwapisz
30.03.2018

Polska armia może i nie jest najnowocześniejsza na świecie, ale za to słynie z doskonale przygotowanych jednostek specjalnych, które brały udział w brawurowych akcjach militarnych. Chyba każdy słyszał o jednostce GROM, która jest takim naszym wojskowym towarem eksportowym. Nieco w cieniu sławy GROM-u funkcjonują inne elitarne jednostki, o których przeczytasz w tym artykule.

JWK

Jednostka Wojskowa Komandosów JW 4101 to najstarsza taka jednostka w polskiej armii, założona już w 1961 roku. Jej baza znajduje się w Lublińcu. Do JWK są przyjmowani wyłącznie najlepsi żołnierze, którzy przechodzą bardzo rygorystyczny cykl szkolenia. Wszystko po to, aby komandosi byli przygotowani do wykonywania najniebezpieczniejszych i najbardziej skomplikowanych operacji na całym świecie. Jednostka JWK brała udział w akcjach w Iraku oraz w Afganistanie, a także pomagała ofiarom trzęsienia ziemi w Pakistanie.

AGAT

JW 3940 AGAT została założona w 2011 roku i stacjonuje w Gliwicach. Żołnierze nie biorą udziału w akcjach specjalnych, które wymagają wyjątkowej precyzji. Ich zadaniem jest zadawanie wrogom jak najcięższych obrażeń, czyli wchodzenie w sam środek wydarzeń. AGAT m.in. kieruje ogniem artylerii oraz lotnictwa, wspiera jednostki piechoty, a w okresach pokoju zapewnia ochronę VIP-om.

FORMOZA

Elitarna jednostka morska, która została powołana do wykonywania najtrudniejszych operacji na morzu, w tym w warunkach abordażu. FORMOZA powstała w 1975 roku, jednak ta nazwa jest oficjalnie używana dopiero od 2011 roku. Żołnierze stacjonują w Gdyni. Biorą udział w najbardziej wymagających operacjach na całym świecie. Wsławili się szczególnie działaniami w Zatoce Perskiej w 2000 roku, gdzie ich zadaniem było kontrolowanie, czy nie dochodzi do łamania embarga nałożonego na Irak.

NIL

Jednostka Wojskowa 4724 NIL została założona w 2008 roku. To elita polskich służb wywiadowczych, która zapewnia dopływ informacji, organizuje logistykę misji wojskowych oraz udziela wsparcia operacyjnego. Jednym z głównych zadań NIL-u jest zaopatrywanie w sprzęt pozostałych jednostek specjalnych wymienionych w tym artykule.

Jak widać Polska może się pochwalić nie tylko GROM-em, choć oczywiście to ta jednostka cieszy się największą sławą na świecie (do tego stopnia, że pojawiała się nawet w grach komputerowych).

PS.
Informacje o pozwoleniu na broń znajdziesz tutaj: https://www.bron.pl/blog/Jak-zdobyc-pozwolenie-na-bron

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.