Hulajnogi elektryczna i klasyczne - wady i zalety

Remigisz Szulc
15.08.2020

Do tego, że hulajnogi w ostatnich latach cieszą się naprawdę dobrą sławą, chyba nie trzeba nikogo przekonywać – wystarczy rozejrzeć się w po ulicach większych miast. W ten wygodny i ekologiczny środek transportu warto zainwestować, trzeba tylko rozejrzeć się za odpowiednim dla nas modelem. 

Dobra opcja dla aktywnych

Jeżeli nie wiesz, jaką hulajnogę wybrać, a chcesz pozostać aktywny fizycznie – postaw na model tradycyjny. Będzie to również dobra opcja, jeśli znudziła ci się ciągła jazda na rowerze lub szukasz wygodniejszej i bardziej poręcznej alternatywy. Jazda na klasycznej hulajnodze skutecznie uaktywni mięśnie nie tylko naszych nóg, ale także pośladków, brzucha i kręgosłupa, co przełoży się na kondycję i sprawność fizyczną. Szacuje się, że dzięki półgodzinnemu poruszaniu się na takim sprzęcie będziemy mogli spalić ponad dwieście kalorii! Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak pozytywnie wpłynie to na wygląd naszej sylwetki.

Poręczna i niewielkich rozmiarów

Hulajnogę klasyczną, w odróżnieniu od jej elektrycznego konkurenta, będziemy mogli w prosty sposób złożyć w przeciągu kilku sekund i zabrać ze sobą do pracy czy w inne docelowe miejsce. Jeżeli wyciąganie ciężkiego roweru z piwnicy czy wynoszenie go z domu zawsze budziło w nas ogromną niechęć i przysparzało wielu trudności – możemy być pewni, że z klasycznym modelem hulajnogi będzie o niebo prościej. Najlżejsze z nich potrafią ważyć naprawdę niewiele, bo niespełna cztery kilogramy. Co prawda w większości przypadków hulajnogi elektryczne również wyposażone są w szybki i prosty sposób składania, jednak ich waga może być dla niektórych kłopotliwa. Będzie jednak oscylować w granicy 15-20 kilogramów, więc jej ciężkość jest zbliżona do ciężkości roweru. 

Duży wachlarz cenowy

To, ile kosztuje hulajnoga, będzie zależało od wielu czynników, a przede wszystkim od wariantu, na który się zdecydujemy. Cena hulajnogi tradycyjnej w sklepach sportowych zaczyna się już od niespełna dwustu złotych, co wydaje się naprawdę niewielka ceną za sprzęt, którym będziemy mogli dojechać w większość zakątków naszego miasta. Jeżeli chodzi o elektryczne modele, cena będzie kilkukrotnie razy większa, a koszt najtańszych wariantów będzie oscylował wokół tysiąca złotych.

Oszczędność nerwów i pieniędzy

Wiemy już, ile kosztuje hulajnoga elektryczna, ale nawet jeżeli na pierwszy rzut oka jej ceny mogą odstraszać, warto pomyśleć o tym, jak o długoterminowej inwestycji. Zakładając, że niemal całkowicie zrezygnujemy z przemieszczania się samochodami lub komunikacją miejską na rzecz hulajnogi, jej cena powinna zwrócić nam się naprawdę bardzo szybko. Natomiast całkowite pozbycie się uczucia złości i frustracji, kiedy nasz autobus nie przyjeżdża na czas albo kiedy musimy tkwić w korkach będzie z pewnością bezcenne!

Na krótkie trasy

Warto pamiętać, że hulajnogą tradycyjną nie wybierzemy się na dłuższą wycieczkę za miasto, ponieważ mogłoby to okazać się to zbyt obciążające dla naszego organizmu. Często także nawierzchnia po której się poruszamy może pozostawiać wiele do życzenia. Czy zatem hulajnoga elektryczna pozwoli nam na dłuższe wycieczki? Na pewno nie pojedziemy dalej niż 20–40 kilometrów na jednej baterii. Warto też wiedzieć, że ładowanie akumulatora zajmuje od kilku do nawet kilkunastu godzin. Jest to zatem sprzęt przeznaczony przede wszystkim do poruszania się w obrębie miasta.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie