Jak mądrze zabezpieczyć przyszłość swojej rodziny?

Piotr Kowalczyk
17.08.2020

W klasycznym rozumieniu męskości zawsze pojawia się wątek pieniędzy. Facet powinien umieć zarobić na utrzymanie rodziny, a także mile widziane jest, aby potrafił zabezpieczyć finansowo przyszłość swoich najbliższych. Nie oznacza to jednak wcale, że musisz harować jak wół, a w domu bywać tylko gościem. Istnieją mądre sposoby, dzięki którym np. zapewnisz swoim dzieciom łatwy start w dorosłość. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Po pierwsze: spłać długi

Najważniejszą kwestią dla faceta, który naprawdę chce zabezpieczyć przyszłości swoich bliskich, jest niezostawianie im żadnych długów do spłacenia. Pozbądź się wszelkich zobowiązań własnymi siłami. Dotyczy to na przykład kredytu samochodowego, kredytu gotówkowego czy nawet kredytu hipotecznego. Zacznij więc od uporządkowania swoich finansów w taki sposób, aby móc spłacić wszelkie kredyty na długo przed terminem ich ważności.

Załóż IKE lub IKZE

Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego są świetnymi produktami inwestycyjnymi. Pozwalają inwestować pieniądze z myślą o emeryturze i nie płacić od nich podatku Belki. Środki z IKE możesz wypłacić po 60. roku życia, a z IKZE 5 lat później. Zgromadzone pieniądze, a może to być naprawdę pokaźna sumka, zabezpieczą Twoją emeryturę, ale mogą również pomóc Twoim dzieciom w starcie w dorosłość.

Fundusz inwestycyjny dla dzieci

Jest masa tego typu produktów. Uwaga jednak! Nie myl ich z ubezpieczeniem posagowym, które jest bardzo ryzykownym rozwiązaniem i lepiej to sobie odpuścić. Poszukaj jakiegoś konserwatywnego funduszu, który da zarobić skromne 5-7% rocznie, ale jednocześnie nie będzie podejmować przesadnego ryzyka. Regularnie wpłacaj tam pieniądze przeznaczone dla dzieci.

Inwestycje giełdowe na własną rękę

To propozycja dla osób, które lubią ryzyko, ale też potrafią nim mądrze zarządzać. Na giełdzie można się mocno sparzyć, jednak jest to również najlepsze miejsce do tego, aby szybko pomnożyć kapitał. Zanim jednak zainwestujesz choćby złotówkę, najpierw przeczytaj kilka książek, opracuj strategię i bardzo dokładnie wybierz spółki, których akcje postanowisz kupić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie