Jak pielęgnować dłonie

Andrzej Winnicki
07.10.2019

Kondycja skóry dłoni nie tylko zdradza nasz wiek, ale wiele też mówi o naszym stylu życia, charakterze wykonywanej pracy i o tym, czy o siebie w odpowiedni sposób dbamy. Dlatego nie bez przyczyny mówi się, że dłonie są wizytówką, i to nie tylko pań, ale także panów.

Sekret pięknych dłoni polega na ich systematycznej pielęgnacji. Warto każdego dnia poświęcić im swoją uwagę, ponieważ zadbana skóra dłoni to nie tylko brak pieczenia i innych nieprzyjemnych dolegliwości, ale także lepsze samopoczucie.

Codzienne kremowanie

Dłońmi wykonujemy prace domowe, korzystając nierzadko ze szkodliwych dla stanu skóry detergentów. Dłonie narażone też są na niesprzyjające im działanie promieni UV oraz na oddziaływanie zimna, wiatru i wilgoci. Na skórę dłoni źle może również wpływać używanie nieodpowiednich środków myjących. W związku z tym pielęgnacja dłoni powinna stać się naszym codziennym rytuałem.

Każdego dnia należy pamiętać o kremowaniu rąk w celu nawilżenia skóry i jej ochrony przed odziaływaniem szkodliwych czynników. Latem warto wybrać krem nawilżający i rozświetlający, a zimą regenerujący, na przykład skoncentrowany krem Neutrogena z gliceryną lub z maliną nordycką, która ma silne właściwości odżywiające.

Kremu do rąk warto używać kilka razy w ciągu dnia, w szczególności po myciu i po wykonywaniu prac takich jak sprzątanie czy zmywanie, czyli czynności wymagających kontaktu z wodą.

Systematyczny peeling

Regularne nakładanie kremu to jedynie podstawowa pielęgnacja dłoni, którą warto uzupełnić także o inne zabiegi. Jednym z nich będzie na pewno wykonywanie raz w tygodniu peelingu, który umożliwi usunięcie zrogowaciałych komórek skóry oraz przyniesie efekt w postaci wyrównania jej kolorytu i lepszego wchłaniania się kremu do rąk. Można również zaopatrzyć się w mydło peelingujące, którego stosowanie poprawi kondycję skóry rąk i lepiej przygotuje ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych niż zwykły środek myjący.

Odpowiednie mydło

Dbanie o higienę i częste mycie rąk są jak najbardziej pożądane, jednak używanie niewłaściwego mydła może zaszkodzić skórze, znacznie ją przesuszając. Dzieje się tak dlatego, że myjąc ręce nie tylko ją oczyszczamy, ale także pozbawiamy warstwy sebum wchodzącego w skład hydrolipidowego płaszcza skóry, chroniącego ją przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych i przed odwodnieniem.

Ryzyko wysuszenia dłoni mydłem potęguje dodatkowo jego zasadowy odczyn pH, który posiadają najczęściej środki myjące. Naturalne pH skóry jest kwaśne i jego zmiana na zasadowe może sprzyjać utracie wody, a w konsekwencji pierzchnięciu, utracie elastyczności i przesuszeniu skóry dłoni. Dlatego w ramach codziennej pielęgnacji dłoni (https://neutrogena.com.pl/bad-piekna/pielegnacja-doni/) powinno się również zadbać o dobór odpowiedniego mydła, najlepiej z naturalnym pH.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.