Jak prasować garnitur, by go nie zniszczyć?

Jerzy Biernacki
04.09.2020

Prasowanie garnituru wydaje się być żmudną czynnością, dlatego większość z nas oddaje go po prostu do pralni oferującej usługę prasowania. Fakt, tak będzie najprościej, ale jeśli masz w szafie bardzo cenny garnitur, na przykład uszyty na miarę, to jednak sugerujemy, abyś pielęgnował go we własnym zakresie. Dowiedz się, jak prawidłowo prasować garnitur, by służył Ci możliwie jak najdłużej.

Prasowanie marynarki

Po wypraniu czy wyczyszczeniu garnituru zawsze warto zacząć od wyprasowania marynarki, bo to zajmuje najwięcej czasu. Na początek zajmij się rękawami i klapami. Pamiętaj przy tym, aby zawsze stosować materiał ochronny – najlepiej bawełniane prześcieradło. Zapewni ono wyższy poziom ochrony delikatnego materiału, z jakiego została wykonana marynarka. Jest to szczególnie ważne w przypadku wełny oraz kaszmiru.

Rada

Staraj się prasować marynarkę na możliwie jak najniższym ustawieniu temperatury. Koniecznie sprawdź metkę, na której producent umieścił zalecenia w tym zakresie.

Docelowo na pewno warto zainwestować w żelazko parowe, nazywane też parownicą. Bardzo ułatwia ono prasowanie takich ubrań, jak właśnie garnitur, gwarantując świetny efekt, a przy tym pełną ochronę materiału. Parownica szczególnie dobrze sprawdza się przy prasowaniu okolic guzików oraz kołnierzyka, czyli tych miejsc, do których trudno jest dotrzeć tradycyjnym żelazkiem.

Pora na spodnie

W przypadku spodni od garnituru obowiązuje jedna kluczowa zasada: pamiętamy o utworzeniu kantów. Dlatego do prasowania spodni najlepiej nadaje się tradycyjne żelazko. Spodnie układamy na wąskiej desce i prasujemy w taki sposób, aby zachować kant – oczywiście pamiętając o materiale ochronnym, jak w przypadku marynarki.

Zaczynamy od prasowania kieszeni, po wcześniejszym odwróceniu ich na lewą stronę. Następnie zabieramy się za okolice rozporka, obszycia na nogawkach i okolice kieszeni. Na sam koniec zostawiamy sobie całe nogawki, którym nadajemy oczekiwaną gładkość, cały czas pamiętając o zachowaniu kantów.

Uwaga

Kanty muszą być idealnie równe, dlatego prasując spodnie warto co jakiś czas składać je i porównywać kanty na obu nogawkach, ewentualnie wprowadzając poprawki.

Po zakończeniu prasowania należy jeszcze zadbać o prawidłowe przechowywanie garnituru. Spodnie składamy w kant i wieszamy na wieszaku. Marynarka natomiast powinna trafić na odpowiednio wyprofilowany wieszak, co zapobiegnie utracie fasonu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.