Jak szybko położyć dziecko spać? Poradnik dla tatusiów

Krzysztof Jagielski
20.11.2020

Zwykle to Twoja żona kładzie dziecko spać? W końcu jednak przyjdzie taki wieczór, kiedy ten obowiązek spadnie na Twoje barki. Jeśli nie masz w tym doświadczenia, to możesz mieć poważne wątpliwości, co zrobić, aby pociecha możliwie jak najszybciej zasnęła i nie wykręciła awantury. Kilka przydatnych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Wieczorna relaksacja

Aby ułatwić dziecku wieczorne zasypianie nie powinieneś go nadmiernie pobudzać. Zamiast tego zadbaj o relaksację, którą można urządzić na wiele sposobów. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj kąpiel. Po kolacji zabierz dziecko do łazienki i – w zależności od jego wieku – wykąp je lub pozwól mu chwilę posiedzieć w wanience. Ciepła woda z dodatkiem naturalnego olejku zapachowego wprowadzi dziecko w przyjemny, błogi stan i wpłynie na wyciszenie emocji.

W ramach relaksacji możesz również zaproponować dziecku łagodny masaż, na przykład plecków. To super sposób na to, aby wzmóc w dziecku senność i ułatwić mu zaśnięcie. Oczywiście masaż wykonujemy dopiero po położeniu dziecka do łóżka.

Żadnych zabaw przed zaśnięciem

Wielu tatusiów niemających doświadczenia w kładzeniu dziecka spać popełnia klasyczny błąd, który polega na wieczornych szaleństwach. Jasne, że powinieneś poświęcać pociesze jak najwięcej czasu i bawić się z nią, najlepiej w kreatywny sposób, ale niekoniecznie tuż przed planowanym zaśnięciem. Wieczór nie jest dobrym momentem na zabawę, bo to niepotrzebnie pobudza dziecko.

Zabawy trzeba przerwać na około godzinę przed planowanym zaśnięciem – jest to moment, w którym stopniowo przechodzimy w fazę relaksacji. Nie zapominaj również o tym, że do kategorii zabawy zaliczamy oglądanie bajek. Jeśli dziecko ma zasnąć około 20:30, to najpóźniej o 19:30 wyłączamy telewizor.

Obowiązkowe czytanie

Czytanie warto potraktować, jako element relaksacji. Spokojny, cieplejszy niż zwykle głos taty z pewnością pozytywnie wpłynie na dziecko i ułatwi mu wyciszenie się przed snem. Koniecznie wybierz taką książkę, która jest dostosowana do wieku dziecka i nie powoduje nadmiernej ekscytacji. Czytanie powinno trwać minimum 20 minut.

Nie wychodź z pokoju, dopóki dziecko nie zaśnie

Nawet jeśli chcesz, aby dziecko samodzielnie zasypiało, to niekoniecznie jest już na to gotowe. Dla niego już sam fakt, że nie ma przy nim mamy jest dostatecznym powodem do stresu. Nie dorzucaj więc do pieca i zostań z pociechą w pokoju czekając, aż zaśnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie