Jaki olej silnikowy do Renault?

Mariusz Siwko
06.02.2024

Wybór oleju silnikowego ma kluczowe znaczenie dla bezawaryjnej pracy jednostki napędowej. Wielu właścicieli nie zwraca na to szczególnej uwagi, kierując się wyłącznie oznaczeniem oleju (np. 5W40), a nie jego normą. Tymczasem każdy producent określa własne wymagania dotyczące jakości oleju silnikowego. Jeździsz Renault? Sprawdź zatem, jaki olej jest zalecany do samochodów tej popularnej francuskiej marki.

Silniki benzynowe

Do współczesnych silników benzynowych Renault zaleca stosowanie olejów spełniających normy RN0700 lub RN0710. Jest to bardzo popularna norma, którą spełnia wiele olejów dostępnych na rynku.

W najnowszych modelach samochodów Renault z silnikiem benzynowym francuski producent zaleca oleje z normą RN17.

Silniki diesla

W przypadku aut francuskiej marki napędzanych silnikami wysokoprężnymi należy stosować oleje o normie RN0720, co znów otwiera szeroko drzwi do rynku olejów silnikowych. Warto zwrócić uwagę na to, czy olej jest dedykowany silnikom z filtrem cząstek stałych DPF, standardowo montowanym we wszystkich współczesnych autach Renault z dieslem pod maską.

Jeśli natomiast chodzi o markę, to nie ma to aż tak dużego znaczenia. Renault od lat rekomendowało oleje Elf, natomiast od pewnego czasu koncern ma zawartą umowę z Castrolem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie