Jaki zegarek dla mężczyzny? Wszystko zależy od sytuacji, w której będzie noszony

Jerzy Biernacki
26.12.2015

Tym, czym dla kobiety są pierścionki i naszyjniki, tym dla mężczyzny zegarek. To podstawowa biżuteria każdego eleganta, choć przecież zegarki nosimy też w mniej formalnych sytuacjach. Wybierając zegarek dla mężczyzny musimy więc zwrócić uwagę na to, kiedy i gdzie będzie on prezentowany. Najlepiej jest po prostu posiadać kilka modeli na różne okazje. Uniwersalne rozwiązania niestety rzadko się w tym przypadku sprawdzają. Podpowiemy Wam, jaki typ zegarka pasuje do konkretnej sytuacji. Zwrócimy również uwagę na rozwiązania techniczne.

Typy zegarków ze względu na przeznaczenie

Generalnie można wyróżnić 4 podstawowe typy zegarków, które swoim wyglądem idealnie pasują do konkretnych sytuacji. Są to:

  • Zegarek wizytowy – najczęściej umieszczony na skórzanym pasku lub bransolecie. Najbardziej ekskluzywny typ zegarka na specjalne okazje, co oczywiste także najdroższy. Zakładamy go do garnituru o klasycznym kroju. Tarcza powinna być skromna, ale czytelna, wykończona srebrem lub złotem. Niemile widziane są wszelkie awangardowe ozdoby.
  • Zegarek wieczorowy – mniej elegancki od wizytowego. W przypadku tego typu zegarka możemy już mówić o sytuacji, w której to on stanowi najbardziej rzucający się w oczy element stylizacji. Tarcza jest więc większa niż w przypadku zegarka wizytowego, dopuszczalne są elementy ozdobne. Czytelność tarczy ma mniejsze znaczenie, bo liczy się wyłącznie efekt stylistyczny.
  • Zegarek casualowy – do noszenia na co dzień, ale nie podczas oficjalnych spotkań i ważnych uroczystości. Najczęściej uzupełniony skórzanym paskiem, zwykle bardzo szerokim. Tu duże znaczenie ma czytelność tarczy. Zegarek idealny zarówno do dżinsów, jak i tweedowej marynarki.
  • Zegarek sportowy – wszystko jasne. Najważniejsze są w jego przypadku funkcje typowo praktyczne. Zegarek nie musi ładnie wyglądać, ma natomiast być bardzo precyzyjny, wodoodporny i wstrząsoodporny. Mile widziane są dodatkowe funkcje, takie jak pulsometr czy GPS.

Typy zegarków ze względu na rodzaj mechanizmu

Oczywiście podstawową funkcją zegarka jest wskazywanie aktualnego czasu. To, w jaki sposób zegarek się z tej roli wywiązuje, zależy już od użytego w nim mechanizmu. Wyróżniamy tutaj 5 typów:

  • Mechanizm klasyczny – rzadko już spotykany, choć wciąż bardzo popularny w przypadku ekskluzywnych zegarków. Taki zegarek się po prostu nakręca. Informacja o tym zwykle znajduje się na tarczy, gdzie producent podaje liczbę zastosowanych łożysk.
  • Mechanizm automatyczny – niemal identyczny jak ten klasyczny, z tą różnicą, że zegarka się nie nakręca. Warunkiem jego działania jest natomiast noszenie zegarka – podczas ruchów ręką mechanizm automatycznie „się nakręca”. Dlatego w sklepach często można spotkać zegarki umieszczone na specjalnych, poruszających nimi maszynach.
  • Mechanizm elektroniczny – inaczej nazywany kwarcowym. W zegarku umieszczany jest kwarc, czyli minerał stabilizujący przepływ prądu z baterii. Tę trzeba co jakiś czas wymieniać.
  • Mechanizm kwarcowy z baterią słoneczną – odmiana mechanizmu elektronicznego. Producent w tym przypadku stosuje baterię zasilaną energią słoneczną. Ogniwo stanowi najczęściej tarcza zegarka, której nie wolno zasłaniać. To raczej rozwiązanie dla gadżeciarzy.
  • Mechanizm hybrydowy – połączenie mechanizmu klasycznego z kwarcowym. W tym przypadku baterię ładuje wahnik wprawiany w ruch podczas noszenia zegarka. Z tego powodu nie ma konieczności wymiany baterii.

Jeśli zależy nam na tym, aby zegarek był bardzo dokładny, a niekoniecznie elegancki, to wybór jest prosty – musimy sięgnąć po zegarek sportowy z mechanizmem elektronicznym. Jeśli natomiast ma to być element typowo ozdobny, stanowiący mocny punkt naszej stylizacji i będzie zakładany głównie na oficjalne okazje, wówczas stawiamy na zegarek wizytowy lub wieczorowy z mechanizmem klasycznym lub automatycznym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie