Jakie badania powinieneś wykonywać po 30. roku życia?

Remigisz Szulc
13.04.2021

Pokolenie dzisiejszych 30-40 latków jest mocno zagrożone licznymi problemami zdrowotnymi. To paradoks, bo przecież młodzi mężczyźni coraz chętniej dbają o siebie, uprawiają sport, stosują zdrową dietę. Na drugiej szali jest jednak ciągły stres, pośpiech i używki. Jeśli więc naprawdę chcesz zadbać o swoje zdrowie, to sprawdź, jakie badania powinieneś wykonywać po 30. roku życia.

Coroczne badania dla mężczyzny po trzydziestce

Podstawowym badaniem, które powinieneś wykonywać minimum raz w miesiącu, jest samobadanie jąder. Rób to pod prysznicem czy podczas kąpieli w wannie. Delikatnie dotykaj jądra i sprawdzaj, czy nie wyczuwasz jakichś zgrubień. Jeśli ta, to od razu zgłoś się do lekarza.

Co pół roku powinieneś odwiedzić gabinet dentystyczny w celu przeprowadzenia kontroli stanu uzębienia. W tym wieku Twoje zęby stają się coraz słabsze, a nie sprzyja im też picie dużych ilości kawy, alkoholu czy tym bardziej palenie papierosów.

Raz w roku zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego, który przeprowadzi komplet podstawowych badań, czyli:

  • badanie ogólne,
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • kontrola masy ciała,
  • pomiar obwodu w pasie,
  • oznaczenie stężenia glukozy we krwi,
  • morfologia z OB.

Część tych badań musisz oczywiście wykonać w laboratorium, oddając krew i mocz. Ich wyniki skonsultujesz jednak z lekarzem rodzinnym, który w razie jakichkolwiek wątpliwości skieruje Cię do specjalisty, na przykład diabetologa czy dietetyka.

Badania, którym trzeba się poddać co 2-3 lata

Zacznijmy od RTG płuc, które jest obowiązkowym badaniem nawet w przypadku niepalących facetów. Na RTG klatki piersiowej zgłoś się co około 2-3 lata. Jeśli jednak jesteś nałogowym czy nawet okazjonalnym palaczem, to takie badanie musi zostać wykonane raz w roku (docelowo oczywiście zachęcamy do zerwania z nałogiem).

Co 2-3 lata odwiedź też gabinet urologiczny. Lekarz przeprowadzi badanie USG Twoich jąder, które pozwoli ocenić, czy przypadkiem nie rozwija się w nich coś podejrzanego, na czele z nowotworem (rak jąder jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce).

Z podobną regularnością powinieneś odwiedzać gabinet okulistyczny. Kontroluj wzrok częściej niż wynika to z przepisów medycyny pracy. Jeśli nosisz okulary lub szkła, to minimum raz na 2 lata zgłoś się na badanie okulistyczne, które pozwoli ocenić, czy wada się nie pogłębia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie