Jakie są rodzaje domen?

Remigisz Szulc
13.08.2019

Domeny można podzielić na kilka rodzajów – przede wszystkim ze względu na rozszerzenie, czyli końcówkę danego adresu, tj. znaki, które znajdują się po kropce. Rozszerzeniem może być .pl, ale również .waw.pl, .asia, .marketing czy .eu. W zależności od tego rozszerzenia nazwy mogą mieć inny cykl życia, mogą się również zdecydowanie różnić pod względem kosztów rejestracji/przedłużenia. Sprawdźmy zatem, jak klasyfikuje się domeny.

Rodzaje domen

Najważniejszymi domenami są TLDs – top-level Domains, czyli domeny najwyższego rzędu, do których zalicza się:

  •   gTLDs – generic top-level Domains, czyli domeny generyczne, z rozszerzeniami takimi jak .com, .net czy .org;
  •   ccTLDs – country code top-level Domains, czyli domeny krajowe zwane również domenami narodowymi, z rozszerzeniami takimi jak .de, .it czy .pl;
  •   sTLDs – sponsored top-level Domains, czyli domeny sponsorowane, z rozszerzeniami takimi jak .aero czy .tel.

Wśród domen generycznych mamy domenę europejską, czyli .eu, ale również domeny globalne, takie jak najpopularniejsza na świecie domena .com, czy .net czy .org. Co istotnego je różni? Otóż domena .eu jest dostępna wyłącznie dla podmiotów i osób mających swoją siedzibę na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. W jej przypadku dane rejestratora, którym jest osoba fizyczna, nie są jawne, podobnie jak dla domen narodowych .pl. Natomiast dla domen globalnych dane te są możliwe do sprawdzenia, ale też możliwe do ukrycia – najczęściej za opłatą. Różnie wygląda w przypadku tych rozszerzeń także kwestia cyklu życia domeny. A jak jest z popularnością? Według raportu kwartalnego przygotowanego przez EURid na koniec pierwszego kwartału 2019 roku liczba aktywnych nazw .eu wynosiła 3 661 899. Dla porównania w dniu pisania tego artykułu było 2 604 102 aktywnych domen z rozszerzeniem .pl. Zatem trudno powiedzieć, że domena europejska jest szczególnie popularna. Najpopularniejsze rozszerzenie na świecie stanowi domena .com, z wynikiem powyżej 130 mln nazw.

Domeną najwyższego poziomu dla Polski jest rozszerzenie .pl ze wspomnianym wyżej wynikiem 2,6 mln aktywnych nazw. Tutaj można wyodrębnić kolejny podział na:

  • domeny funkcjonalne – jak np. .com.pl, .net.pl czy .media.pl;
  • domeny regionalne – czyli np. .suwalki.pl, .boleslawiec.pl, .pomorskie.pl, .slask.pl.

Jak wygląda popularność tych rozszerzeń? Zgodnie z raportem kwartalnym NASK-u na koniec 4 kwartału 2018 roku 4,32% nazw stanowiły domeny regionalne, 18,84% domeny funkcjonalne, a pozostałe to adresy bezpośrednio w domenie .pl

Na rynku dostępne są również domeny, które w dalszym ciągu dopiero zdobywają popularność, takie jak:

  • Domeny IDN – czyli zawierające znaki diakrytyczne, takie jak polskie ę, ą czy ż. Ich popularność pozostaje jednak w dalszym ciągu niewielka. Na koniec ostatniego kwartału 2018 roku liczba aktywnych nazw wynosiła 35 797. Szczyt popularności takich domen miał miejsce na przełomie 2011 i 2012 roku, kiedy było ich blisko 2 razy więcej.
  • Domeny nTLD (new generic top-level domains) – czyli tzw. nowe domeny, takie jak .xyz, .marketing, .pizza i wiele innych, które również dopiero zdobywają popularność wśród Polaków. W dniu pisania tego artykułu liczba zarejestrowanych domen tego rodzaju wynosiła ponad 26 mln. Jeśli chodzi o zainteresowanie poszczególnych narodów Polacy zajmują 31. miejsce, z wynikiem ponad 40 tysięcy aktywnych nazw.

Poza wymienionymi już czynnikami domeny różnią się pomiędzy sobą np. zasadami transferu do innego operatora. W przypadku domen globalnych jest on na przykład możliwy najwcześniej po 60 dniach od dnia rejestracji, ale już dla domen polskich – po 5 dniach. Co ciekawe, niektóre rozszerzenia były przez pewien okres wykorzystywane do przestępczych celów – powstawały tam niebezpieczne strony internetowe. Przykład to rozszerzenie .tk, które było swojego czasu dostępne do rejestracji za darmo.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie