Kiedy nie powinieneś zakładać rodziny?

Marek Szydełko
11.02.2021

Założenie rodziny jest w naszej kulturze uznawane za naturalny krok, jaki powinien wykonać każdy mężczyzna. Tymczasem nie wszyscy są na to przygotowani mentalnie – i to niezależnie od wieku. Nie brakuje też facetów, którzy z obiektywnych przyczyn w ogóle nie powinni rozważać założenia rodziny, przynajmniej nie na aktualnym etapie swojego życia. Przykłady znajdziesz w naszym poradniku.

Gdy bardzo dużo pracujesz

Postanowiłeś skupić się na rozwijaniu swojej kariery? W takim razie w Twoim życiu nie ma na razie miejsca na rodzinę. Nie decyduj się na posiadanie dzieci, bo „tak wypada” lub „bo naciska na to partnerka”. Skoro wiesz, że obecnie najważniejsze jest dla Ciebie to, aby osiągnąć zawodowy sukces, to plany rodzinne odłóż na później. Pamiętaj, że faceci dojrzewają znacznie później niż kobiety i w naszym przypadku powiedzenie o tykającym zegarze biologicznym nie ma żadnego znaczenia.

Gdy chcesz podróżować

Jasne, że podróżować można też z całą rodziną, ale powiedzmy sobie szczerze: przy dzieciach jest to znacznie utrudnione. Maluchy mają szczególne wymagania odnośnie do komfortu i bezpieczeństwa. Mało kto zdecydowałby się np. przemierzać azjatycką dżunglę czy eksplorować południowoamerykańskie bezdroża z dzieckiem w nosidle. Jeśli wciąż nie zaspokoiłeś swojego głodu podróżowania, to założenie rodziny zostaw sobie na lepszy czas.

Gdy czujesz, że to jeszcze nie jest ten czas

Przede wszystkim musisz być w porządku wobec samego siebie. To, że wszyscy wokół naciskają, abyś w końcu założył rodzinę, nie jest dostatecznym powodem, by to zrobić. Sam musisz czuć, że chcesz mieć dzieci, żonę i wieść spokojne życie domatora. Jeśli tak nie jest, to po co się zmuszać? Dla zasady? To kompletnie bez sensu.

Gdy masz za sobą bolesne rozstanie

Szybkie założenie rodziny nie jest żadną receptą na złamane serce. Wielu facetów tego próbowało i pewnie żaden nie wyszedł na tym dobrze. Owszem, własna rodzina pozwala okresowo zapomnieć o dawnej miłości, ale zawsze podświadomie będziesz czuć, że coś Cię ominęło, że mogłeś być szczęśliwszy, że to nie jest życie, jakie sobie wymarzyłeś. Uważaj więc, aby nie popełnić takiego błędu i nie skrzywdzić przez to innych ludzi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.