Koszula w spodniach czy na wierzchu? Pomagamy rozwiązać ten dylemat!

Remigisz Szulc
10.02.2021

Chyba każdemu mężczyźnie zdarzyło się zastanawiać nad tym, czy w danej sytuacji może sobie pozwolić na wyciągniecie koszuli ze spodni, czy też absolutnie nie powinien tego robić. Okazuje się, że nie jest to wcale kwestia własnego gustu czy wygody, ale podstawowych zasad savoir-vivre i męskiego dress-code’u. Z naszego poradnika dowiesz się, kiedy noszenie koszuli w spodniach jest obowiązkowe, a kiedy można ją spokojnie wyciągnąć na wierzch.

Dlaczego powinieneś (prawie) zawsze nosić koszulę w spodniach?

Powód jest prosty: w takim wydaniu wyglądasz dużo lepiej. Nie ważne, jaką masz sylwetkę, czy dbasz o formę, czy może masz do zrzucenia kilkanaście kilogramów. Koszula wpuszczona w spodnie poprawia proporcje ciała i optycznie wydłuża nogi oraz – co dla wielu panów może być zaskakujące – wysmukla.

Zupełnie odwrotnie wygląda to w przypadku koszuli wyciągniętej na zewnątrz. Przez to sylwetka wydaje się być bardziej przysadzista, nogi krótsze, a obszar od brzucha po pośladki – znacznie szerszy. Nie musimy chyba tłumaczyć, że ma to negatywny wpływ na wygląd faceta.

Rada

Pod żadnym pozorem nie wyciągaj na wierzch eleganckich koszul (garniturowych). Z założenia są one bardzo długie, dlatego skutkowałoby to karykaturalnym zaburzeniem proporcji sylwetki.

W jakich sytuacjach możesz sobie pozwolić na noszenie koszuli na zewnątrz?

Tylko w tych nieformalnych. Koszula wyciągnięta ze spodni może być fajnym uzupełnieniem stylizacji smart casual. Musisz jednak pamiętać o jednym: dotyczy to wyłącznie koszul krótkich, sięgających maksymalnie do połowy rozporka. W takim wydaniu koszula nie będzie zaburzać proporcji sylwetki.

Do noszenia na zewnątrz bardzo dobrze nadają się koszule sportowe i tzw. weekendowe, szczególnie:

  • flanelowe,
  • dzianinowe,
  • dżinsowe.

Do wyciągnięcia ze spodni świetnie nadają się również koszule z łatami na łokciach, kieszonkami na guzik na piersi oraz te w kartkę czy z odważnymi printami, na przykład motywami kwiatów, figur geometrycznych etc. Taką koszulę założysz wyłącznie do luźnej, nieformalnej stylizacji, najczęściej do dżinsów czy chinosów, dlatego nie musisz wciągać jej w spodnie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.