Wokół kryzysu wieku średniego narosło całe mnóstwo mitów, żartów, domysłów. Jego istnienie zostało natomiast potwierdzone naukowo. Oczywiście nie każdy mężczyzna go doświadczy, jednak warto wiedzieć, czym właściwie jest kryzys wieku średniego i jakie daje objawy. Dzięki temu będzie można w porę zareagować i uniknąć bardzo nieprzyjemnych konsekwencji.
Kryzys wieku średniego jest typowo męską przypadłością. Pod tym terminem kryje się cały zespół objawów, które mogą być zarówno negatywne, jak i pozytywne. Mówimy tutaj o zmianie zachowania, podejścia do życia, refleksji nad swoimi dotychczasowymi wyborami i oczekiwaniami względem przyszłości. Warto przy tym podkreślić, że kryzys wieku średniego nie jest jednostką chorobą – może natomiast wywołać zaburzenia psychiczne i odcisnąć bardzo poważne piętno na zdrowiu mężczyzny.
Wbrew obiegowej opinii kryzys wieku średniego nie pojawia się po ukończeniu 40. roku życia. Nie jest to żadna cezura czasowa. Objawy kryzysu mogą wystąpić zarówno u znacznie młodszych, jak i o wiele starszych mężczyzn. Wszystko zależy od sytuacji życiowej i zawodowej faceta. Zdarzają się panowie, którzy ewidentnie cierpią na kryzys wieku średniego okolicach trzydziestki i nie ma w tym nic dziwnego.
Do najczęstszych czynników wywołujących kryzys wieku średniego możemy zaliczyć:
Od razu musimy zaznaczyć, że objawy tego stanu emocjonalnego nie zawsze są swoiste. Na pewno natomiast nie należy ich bagatelizować. Co prawda większość mężczyzn przechodzi kryzys wieku średniego łagodnie, ale u sporej grupy może być on dopiero wstępem do zaburzeń psychicznych, w tym depresji czy schizofrenii.
Dość typowym objawem kryzysu wieku średniego jest coraz częste popadanie w melancholię. Może to być szczególnie dobrze widoczne u mężczyzn, którzy z natury nie rozczulają się nad sobą, nie są specjalnie otwarci, uchodzą za twardzieli i ludzi czynu. Jeśli facet zaczyna robić bilans swojego życia i dochodzi do wniosku, że nie osiągnął tego, na czym mu zależało, to mówimy tutaj o wyraźnym symptomie kryzysu.
Kolejnym objawem – tym razem pozytywnym – może być usilna potrzeba zmian. Niektórzy mężczyźni pod wpływem kryzysu decydują się na radykalne odmienienie swojego życia na lepsze. Zmieniają pracę, zakładają własny biznes, zrywają toksyczne relacje.
Oczywiście nie zapominamy również o tych stereotypowych i faktycznie potwierdzających się objawach kryzysu wieku średniego, jak kupowanie sobie nowych rzeczy czy też wchodzenie w nowy związek – również wdawanie się w romans. W takim przypadku kryzys może być bardzo niebezpieczny dla wieloletniego związku mężczyzny. Nieprzypadkowo większość małżeństw rozpada się wtedy, gdy małżonkowie mają około 40-50 lat.