Czapka, podobnie jak kapelusz, to bardzo fajny element męskiej stylizacji. W zależności od kroju możesz ją nosić na co dzień, podczas spaceru, do biura, a nawet na bardziej oficjalne uroczystości. Bez względu na okoliczności musisz jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach czapkę obowiązkowo należy zdjąć z głowy. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj podstawowe zasady dobrego wychowania.
Od tej zasady nie ma żadnych odstępstw. Nawet jeśli stół jest ustawiony w środku lasu lub jego rolę pełni brudny wspornik w obskurnym barze, dobrze wychowany mężczyzna przed zajęciem miejsca zawsze zdejmie czapkę. Nie zastąpi tego odwrócenie czapki na głowie czy podniesienie daszka, żeby nie umoczyć go w jedzeniu.
Ta zasada wynika ze zwykłej ogłady. Jeśli siadasz do stołu z innymi ludźmi, to nie powinieneś zasłaniać swojej twarzy. Dlatego bez dyskusji: zdejmuj czapkę, nawet zajmując miejsce przy stole tylko na chwilę.
Wybierasz się do kościoła np. na ślub przyjaciół? Bez względu na to, czy jesteś wierzący czy nie, przed wejściem do świątyni musisz zdjąć czapkę. Znów trzeba się tutaj odwołać do zwykłej zasady dobrego wychowania. Kościół jest ważnym miejscem dla ludzi wierzących, czyimś domem, dlatego przesiadywanie w nim w czapce na głowie to oznaka braku szacunku nie tylko dla gospodarza, ale też jego gości.
Czapki nie należy także nosić w biurze czy w innych pomieszczeniach zamkniętych, w których się pracuje. Wymaga tego biurowy dress code. Jeśli będziesz chodzić w czapce po swoim miejscu pracy, to przełożony może to odebrać jako próbę rzucenia mu wyzwania (i sprowokowania do określonej reakcji). Może to również zostać uznane za manifestację braku szacunku do firmy i jej pracowników.
Kultura nakazuje, aby w takiej sytuacji zawsze zdjąć czapkę z głowy. Oczywiście jeśli dom należy do Twoich przyjaciół, to z uwagi na Waszą zażyłość nie musisz się aż tak spinać. Jeśli jednak odwiedzasz osoby o wiele starsze lub też przekraczasz próg domu po raz pierwszy, zawsze pamiętaj o zdjęciu czapki.
I znów mamy do czynienia z kanonem kultury. Zdjęcie czapki z głowy podczas witania się z tymi osobami jest wyrazem szacunku – wcale nie lizusostwa. W ten sposób pokazujesz, że masz dobre maniery i jesteś człowiekiem obytym, godnym zaufania. W stosunku do osób w podobnym wieku wystarczające będzie skinięcie z jednoczesnym chwyceniem daszka czapki.