Łupież – wstydliwy męski problem

Maciej Piwowski
06.06.2016

Białe płatki na ramionach? To znak, że na Twojej głowie dzieje się coś złego. Łupież, choć to powszechny problem estetyczny, może być także groźny dla włosów i spowodować łysienie. Dlatego nie bagatelizuj jego pierwszych oznak.

Skąd bierze się łupież?

Łupież nie wybiera i występuje u obu płci, ale faktem jest, że zdecydowanie częściej towarzyszy mężczyznom. Jest efektem przetłuszczania się skóry głowy, a wywołują go drożdżaki. To grzyby, które żyją na głowie każdego z nas. Groźne stają się w momencie, gdy mają idealne warunki do rozwoju.

Te warunki tworzy właśnie tłuste środowisko. Wówczas grzyby odżywiają się łojem, rozmnażają i wydalają znacznie więcej odchodów. Te powodują stan zapalny skóry, czego efektem jest łuszczenie się naskórka i opadanie białych płatków skóry na ramiona.

Warto wiedzieć

Łupież z reguły ma dwie postaci: tłustą i suchą. Ta pierwsza jest znacznie groźniejsza, bo może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry. W łupieżu tłustym płatki skóry mają żółtawy kolor.

Masz łupież? Sprawdź, co możesz na to poradzić

W pierwszym kroku powinieneś sięgnąć po odpowiednie szampony przeciwłupieżowe, ale uważaj na te sprzedawane w drogeriach – są bardzo agresywne, przesuszają skórę głowy, co może prowadzić do wzmożonego przetłuszczania się włosów. Lepszym wyborem będzie sięgnięcie po szampon lecznicy z apteki – takie specyfiki zawierają specjalne środki przeciwgrzybicze i są z reguły bardzo skuteczne.

Rada

Na początek możesz też wypróbować delikatny szampon ziołowy. Jeśli pomoże, będzie to oznaczać, że w Twoim przypadku źródłem problemu był dotychczasowy szampon.

To bardzo ważne, ponieważ także źle dobrane kosmetyki mogą wywoływać łupież. Dzieje się tak z powodu ich drażniącego działania na skórę głowy, która zaczyna się złuszczać i opadać na ramiona w postaci łupieżu.

Pomysł

W celu ograniczenia łupieżu możesz także wypróbować domowe sposoby. Świetne są wszelkie płukanki oparte na kwaśnych składnikach, jak ocet jabłkowy czy sok z cytryny. W ich przygotowaniu na pewno może Ci partnerka.

Czasami konieczna będzie wizyta u dermatologa

Jeśli szampon leczniczy czy ziołowy nie pomoże, najlepiej od razu zgłoś się do lekarza dermatologa. Sprawdzi on stan skóry na Twojej głowie i być może stwierdzi obecność innych grzybów, których eliminacja będzie wymagać sięgnięcia po kolejne środki.

Pamiętaj!

Nigdy nie bagatelizuj łupieżu. To nie tylko defekt kosmetyczny, ale także zagrożenie dla kondycji Twoich włosów.

Nieleczony łupież, szczególnie tłusty, może szybko przejść w łojotokowe zapalenie skóry, które jest bezpośrednią przyczyną łysienia.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie