Męski strój koktajlowy – co musisz o nim wiedzieć?

Mateusz Nowak
16.02.2022

Elegancki mężczyzna przede wszystkim powinien być świadom, że strój jest uzależniony od konkretnych okoliczności. Większość z nas wie, że na oficjalną uroczystość organizowaną wieczorem należy założyć ciemny garnitur i białą koszulę. Z kolei najbardziej uniwersalnym, a wciąż eleganckim strojem jest ten koktajlowy. Z naszego poradnika dowiesz się, jak skompletować taki strój i kiedy warto go zakładać.

Czym jest męski strój koktajlowy?

Pod terminem „strój koktajlowy” kryje się elegancka, choć nieprzesadnie formalna męska stylizacja, której fundamentem jest garnitur. W odróżnieniu od stroju wieczorowego można sobie tutaj pozwolić na nieco więcej swobody, zarówno w zakresie doboru kolorystyki, jak i dodatków. Przykładowo: do stroju koktajlowego bez przeszkód można założyć zegarek z grubszą kopertą na bransolecie, co już nie przystoi, gdy kompletujemy garderobę na wielkie wyjście.

Męski strój koktajlowy zawsze składa się z trzech podstawowych elementów:

  • Garnituru – jego kolor dobieramy do pory dnia oraz pory roku. Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie granatowy lub niebieski garnitur, choć latem można sobie pozwolić również na popiele.
  • Koszuli – powinna to być koszula gładka, bez zdobień, prążków czy tym bardziej kwiatów. Nie musi to być natomiast koszula biała – jej kolor dobieramy do koloru garnituru. Rada: jeśli kompletujesz strój koktajlowy na ważną uroczystość czy spotkanie biznesowe, to nie zapomnij o uzupełnieniu koszuli krawatem.
  • Kamizelki – nie jest może obowiązkowa, natomiast bez wątpienia dodaje stylizacji elegancji. W przypadku stroju koktajlowego dopuszczalne jest, aby kamizelka różniła się kolorystycznie od marynarki garnituru.

Jakie buty do męskiego stroju koktajlowego?

Tutaj wybór jest prosty. Do stroju koktajlowego zawsze najlepiej pasują tradycyjne męskie oksfordy. Jeśli jednak jest upalnie, a spotkanie ma charakter nieformalny, na przykład jest to impreza rodzinna, to możesz sobie pozwolić na założenie mokasynów. 

Na jakie okazje zakładamy strój koktajlowy?

Strój koktajlowy to uniwersalna stylizacja, która pasuje na wiele okazji. Śmiało możesz skompletować taką garderobę szykując się do wyjścia na lunch z klientem, briefing firmowy, wesele, urodziny, garden party czy po prostu kolację z partnerką. Strój koktajlowy sprawdzi się więc w każdej sytuacji, która nie wymaga zakładania ciemnego garnituru i białej koszuli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.