Nie masz jeszcze smartbanda? Sprawdź, czy warto kupić

Piotr Kowalczyk
28.10.2019

Korzystamy z coraz większej liczby inteligentnych urządzeń. Nie wszystkim wystarczy funkcjonalność smartfona, zwłaszcza, że nie zawsze możemy mieć go przy sobie. Producenci elektroniki odpowiadają na rosnące potrzeby konsumentów i dostarczają nam coraz bardziej kompaktowy sprzęt, który ułatwia codzienne czynności, jednocześnie nie wypychając kieszeni i nie zmuszając do noszenia torebki. Świetnym przykładem jest smartbanda. Co to za urządzenie? Dlaczego powinieneś się nim zainteresować i rozważyć jego zakup?

Czym jest smartband?

Smartband to po prostu elektroniczna opaska, którą nosi się na nadgarstku, zupełnie jak zegarek. Nie powiela ona jednak funkcji smartwatcha, choć także może wskazywać aktualną godzinę. Podstawowym zadaniem smartbandy jest monitorowanie aktywności użytkownika, stąd mamy tutaj do czynienia ze sprzętem stworzonym głównie z myślą o osobach uprawiających sport czy chcących na bieżąco kontrolować swoje funkcje życiowe.

Ciekawostką jest fakt, że smartbandy można używać przez całą dobę. Jest to sprzęt o niewielkich rozmiarach, bardzo lekki, stąd wiele osób w ogóle nie zdejmuje opaski z nadgarstka, by chociażby móc później przeanalizować reakcje swojego organizmu podczas snu.

Smartband posiada czujniki, które odbierają sygnały z organizmu. Dane te są następnie zapisywane w pamięci urządzenia lub mogą zostać przekazane bezpośrednio do smartfona i np. zainstalowanej aplikacji treningowej. Dzięki temu użytkownik nie musi mieć przy sobie telefonu, aby po zakończeniu treningu zyskać dostęp do analizy uzyskanych wyników. Może to być szczególnie przydatne dla osób biegających czy ćwiczących na siłowni.

Do czego to się przydaje?

Smartband to przede wszystkim propozycja dla osób aktywnych fizycznie, uprawiających jakiś sport, chcących stale kontrolować takie parametry, jak ciśnienie krwi, tętno, liczba zrobionych kroków czy przebiegniętych kilometrów. Oczywiście wszystko to można robić przy pomocy smartfona, ale jednak jest on znacznie mniej poręczny i o wiele cięższy.

Zakup smartbandy nie jest jednak opcją wyłącznie dla wysportowanych hipsterów. Funkcjonalność tego urządzenia docenią też osoby będące na diecie, chorujące czy chcące monitorować jakość swojego snu. Wszystkie dane zebrane przez smartbande mogą zostać skonsultowane z lekarzem i ułatwić postawienie diagnozy czy wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Smartbanda świetnie sprawdza się w roli urządzenia wspierającego trening. Dzięki sparowaniu urządzenia z aplikacją treningową można na bieżąco korygować obciążenia czy wprowadzać nowe elementy, aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty.

Nie zapominajmy również o najbardziej prozaicznej funkcji smartbandy, czyli powiadomieniach. Urządzenie dyskretnie informuje użytkownika o próbie połączenia, przyjściu wiadomości SMS czy e-mail, a także umożliwia udzielenie lakonicznej odpowiedzi (np. „Zadzwonię później”).

Na koniec pytanie, które z pewnością Cię nurtuje: ile taki gadżet kosztuje? Najtańsze, a co za tym idzie najprostsze urządzenia można kupić już za 70-80 złotych. To może być dobry wybór np. dla dziecka. Jeśli masz konkretne wymagania i oczekujesz od opaski rozbudowanej funkcjonalności, przygotuj się na wydatek od około 200 złotych wzwyż.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie