Ocena funkcjonalna – co to jest i dlaczego warto się jej poddać?

Piotr Kowalczyk
05.09.2022

Od dłuższego czasu dokuczają Ci bóle kręgosłupa i kończyn? Miewasz niewyjaśnione migreny, a uprawianie sportu powoduje, że czujesz się jeszcze gorzej? Czas najwyższy dokładnie przyjrzeć się kondycji swojego organizmu! Temu właśnie służy ocena funkcjonalna, o której więcej przeczytasz w naszym poradniku.

Czym jest ocena funkcjonalna?

Ocena funkcjonalna to specjalistyczne badanie, które ma na celu wykazanie deficytów motorycznych w organizmie. Są to najsłabsze ogniwa ludzkiego ciała, które stanowią barierę na drodze do dobrego samopoczucia, sprawności fizycznej i satysfakcjonującego uprawiania sportu.

Na ocenę funkcjonalną składa się szereg badań, w tym badanie manualne, badanie funkcjonalne oraz badanie przyrządowe (m.in. sprawdzające stabilność kończyn, co jest szczególnie ważne w przypadku osób po kontuzjach, operacjach etc.).

Dla kogo?

Ocenie funkcjonalnej powinny się poddać przede wszystkim osoby planujące rozpoczęcie swojej przygody ze sportem. Jeśli masz duże zaległości treningowe i chcesz wrócić do aktywności fizycznej, to dobrze będzie najpierw skorzystać z oceny funkcjonalnej.

Dzięki temu dowiesz się, nad którymi partiami ciała musisz szczególnie intensywnie popracować, aby uniknąć kontuzji i czerpać przyjemność z uprawiania sportu, a przy tym robić systematyczne postępy.

Ocena funkcjonalna jest również dobrą propozycją dla osób nieaktywnych fizycznie, które uskarżają się na dolegliwości ze strony kręgosłupa, mięśni i stawów, przez co spada ich wydajność w pracy, są wiecznie zmęczone, nie mogą aktywnie bawić się z dziećmi czy nawet wykonywać podstawowych obowiązków domowych.

Gdzie skorzystasz z oceny funkcjonalnej?

Ocenę funkcjonalną przeprowadzają specjalistyczne gabinety rehabilitacji, które oferują szeroki zakres usług z dziedziny rehabilitacji i ortopedii sportowej. Podzwoń po gabinetach działających w Twojej okolicy i zapytaj, czy możesz w nich skorzystać z takiego badania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.