Penektomia, czyli operacyjne usunięcie prącia. Kiedy się je wykonuje?

Remigisz Szulc
13.02.2017

Taka sytuacja to najgorszy koszmar każdego mężczyzny. Operacyjne usunięcie prącia, nazywane przez lekarzy penektomią, jest niezwykle kłopotliwym zabiegiem, który w równym stopniu wpływa na fizyczne, jak i psychiczne dolegliwości mężczyzny. Kiedy wskazane jest usunięcie prącia? Przeczytaj.

Kiedy przeprowadza się penektomię?

Podstawowym wskazaniem do wykonania penektomii jest nowotwór prącia. Zaatakowany organ należy usunąć, aby nie doszło do przerzutów na okoliczne części ciała. Jeśli stopień zaawansowania raka na to pozwala, można przeprowadzić częściową resekcję. Jest to najlepsze rozwiązanie dla mężczyzny, który może zachować funkcje seksualne i nadal wydalać mocz przez prącie. Podczas operacji zakłada się tylko czasowe obejście między odbytem a moszną.

Penektomię przeprowadza się także w sytuacji, gdy prącie zostało z jakichś przyczyn poważnie uszkodzone i nie można go już uratować. Może do tego dojść np. w wyniku brutalnego współżycia lub urazu mechanicznego podczas pracy czy uprawiania sportu. Czasami na stół operacyjny trafiają chłopcy, którzy przeszli nieudolną procedurę obrzezania.

Coraz częściej zdarza się także, że na usunięcie prącia decydują się mężczyźni... czujący się kobietami. W takiej sytuacji zabieg przeprowadza się na życzenie w prywatnej klinice. Penektomia ma charakter częściowy i towarzyszą jej dalsze zabiegi plastyczne, m.in. wykonanie warg sromowych z podstawy penisa czy łechtaczki z żołędzi.

Penektomia całkowita a częściowa

Penektomia całkowita to skrajne rozwiązanie, które czasami okazuje się konieczne z uwagi na rozległość nowotworu. Wówczas mężczyźnie usuwa się całe prącie, a w celu zapewnienia możliwości oddawania moczu wykonuje się ujście między moszną a odbytem. Jeśli usunięty został także pęcherz moczowy, operacja obejmuje wykonanie stomii moczowej. Penektomia całkowita z reguły wyklucza możliwość przeprowadzenia rekonstrukcji prącia.

Penektomia częściowa jest znacznie korzystniejsza z uwagi na to, że daje możliwość przeprowadzenia rekonstrukcji narządu. Podczas operacji usuwa się tylko zaatakowany przez nowotwór fragment prącia z zachowaniem pewnego marginesu. Po rekonstrukcji mężczyzna ma szansę na odzyskanie pełnej sprawności seksualnej. Prącie nadal też służy mu do oddawania moczu. Jak wspomnieliśmy – penektomię częściową przeprowadza się podczas tzw. operacji zmiany płci.

Bez względu na to, czy mężczyźnie zostanie usunięte całe prącie czy tylko jego część, zawsze jest to dla niego niezwykle trudne przeżycie. Nie ma drugiego tak silnego symbolu męskości jak właśnie penis. Dlatego jeszcze przed operacją mężczyzna powinien zostać objęty pomocą psychologiczną, którą należy kontynuować po zabiegu. Niezbędne jest także wsparcie ze strony rodziny, szczególnie partnerki. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie