Pierwsza pomoc przy skręceniu stawu skokowego

Remigisz Szulc
07.12.2023

Skręcenie stawu skokowego, potocznie nazywane skręceniem kostki, to jedna z najczęstszych kontuzji ortopedycznych. Można jej doznać w trakcie uprawiania sportu, wykonywania pracy fizycznej czy w wyniku nieszczęśliwego nastąpnięcia na jakąś nierówność. Ważne jest, aby znać postępowanie w przypadku skręcenia stawu skokowego. Oto zasady pierwszej pomocy.

Odciąż kontuzjowaną nogę

To pierwsza rzecz, jaką trzeba zrobić. Nie stawaj na kontuzjowanej kończynie i jeśli nie możesz liczyć na niczyją pomoc, to spróbuj dokuśtykać do samochodu lub zadzwoń po kogoś znajomego, kto odwiezie Cię do domu.

Zimny okład

Na początek zawsze stosujemy zimny okład, który spowolni rozwój stanu zapalnego i zmniejszy zasinienie. Możesz użyć nawet paczki mrożonych warzyw czy kawałka zamrożonego mięsa, byle tylko zastosować zimny okład na kontuzjowany staw skokowy.

Środek przeciwobrzękowy

Aby przyspieszyć leczenie sięgnij po dowolny preparat do stosowania w przypadkach kontuzji ortopedycznych, na przykład popularny Altacet. Możesz zastosować maść, żel lub moczyć nogę w misce z rozpuszczonym środkiem.

Odpoczynek i obserwacja

W leczeniu kontuzji stawu skokowego bardzo ważne jest to, aby nie nadwyrężać stopy przez kilka dni. Rekonwalescencja powinna potrwać minimum tydzień – w tym czasie nie podejmuj żadnych aktywności sportowych. Wskazane jest również zastosowanie usztywnienia np. ortezą, którą kupisz za kilkadziesiąt złotych w dobrym sklepie medycznym.

Skręcenie kostki leczy się zachowawczo. Jedynie w rzadkich przypadkach, gdy doszło do zerwania torebki stawowej, konieczne może być stałe unieruchomienie kończyny opatrunkiem gipsowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie