Powiększenie (spuchnięcie) jądra: co może być tego przyczyną?

Marek Szydełko
29.10.2020

Nie trzeba chyba tłumaczyć, że jądra są kluczowym elementem męskiego organizmu i każdy facet traktuje je z pietyzmem. Tym bardziej niepokojące są sytuacje, w których dochodzi do jakichkolwiek zmian w tym obszarze. Jedną z najczęściej występujących jest powiększenie, czy raczej spuchnięcie jądra. Nie jest to specjalnie częsta przypadłość, natomiast warto wiedzieć, co może ona oznaczać i co należy zrobić, gdy ją u siebie zdiagnozujemy.

O czym świadczy spuchnięcie jądra?

W zdecydowanej większości przypadków jest to objaw zapalenia jądra. Brzmi poważnie i faktycznie tak jest, ponieważ tego stanu nie można bagatelizować. Zapalenie jądra może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, dlatego w momencie, gdy mężczyzna stwierdzi u siebie powiększenie jednego z jąder, a do tego zmianę wyglądu moszny, powinien jak najszybciej umówić się na wizytę u urologa.

Przyczyny powiększenia jądra

Jeśli do spuchnięcia jądra rzeczywiście doszło w wyniku zapalenia tego narządu, to najczęściej wina leży po stronie zakażenia bakteryjnego. Dochodzi wówczas także do zapalenia najądrza, ewentualnie do łagodnego przerostu gruczoły krokowego, czyli prostaty.

Zakażenie bakteryjne jest przyczyną powiększenia jądra u dorosłych mężczyzn. Z kolei w przypadku chłopców często ma to związek z infekcją wirusową, będącą powikłaniem po przebytej śwince. Choć problem ten powinien ustąpić samoistnie, to i tak warto skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję odnośnie do wdrożenia leczenia farmakologicznego.

Objawy zapalenia jądra

Poza wyraźnym powiększeniem jądra można wyróżnić tutaj także inne objawy, w tym przede wszystkim:

  • Ból jądra – zwłaszcza nasilający się podczas oddawania moczu oraz ejakulacji
  • Obrzęknięcie i zaczerwienienie moszny

Diagnozowanie tego schorzenia polega na wykonaniu badania USG moszny w gabinecie urologicznym. Dodatkowo lekarz będzie chciał zapoznać się z wynikami badania moczu. Czasami zleca się również pobranie wymazu z cewki moczowej, co pozwala jednoznacznie ustalić, że mamy do czynienia z infekcją bakteryjną.

Leczenie

Przebieg leczenia jest ściśle uzależniony od skali problemu. Jeśli zdiagnozowano infekcję bakteryjną, wówczas lekarz przepisze pacjentowi odpowiedni antybiotyk. Niepokojące objawy powinny ustąpić po około 7 dniach. W przypadku infekcji wirusowej pomocne okazują się być leki przeciwzapalne, w tym stosowane miejscowo (maść).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie