Lekki przerost prostaty dotyka połowę mężczyzn po 50. roku życia. Objawy tego problemu nie muszą być szczególnie dokuczliwe, ale jeśli nic z tym nie zrobisz, to możesz się spodziewać kolejnych niedogodności. Jak rozpoznać przerost prostaty? Do kogo zgłosić się z tym problemem? Przeczytaj.
Prostata jest męskim gruczołem krokowym, który można znaleźć między kością łonową a odbytem. W języku medycznym nazywana jest sterczem. Zadaniem prostaty jest ochrona i odżywianie plemników, a więc de facto zapewnienie mężczyźnie płodności. Za prawidłowe działanie gruczołu odpowiada testosteron.
W pewnym wieku, zwykle po pięćdziesiątce, prostata może zacząć szwankować, na co główny wpływ ma spadek poziomu testosteronu. Pojawia się wówczas przerost prostaty, który nieleczony może powodować także inne schorzenia, w tym kamica nerkowa czy zapalenie pęcherza.
Problemy z prostatą mają ścisły związek z wiekiem mężczyzny. U panów w podeszłym wieku jest to wręcz normalna dolegliwość. Bardzo ważne jest jednak, aby mężczyzna był pod stałą kontrolą lekarza, ponieważ dolegliwości prostaty mogą mieć też związek z chorobą nowotworową.
Powiększająca się prostata zaczyna uciskać na układ moczowy. Dlatego pierwszym symptomem, że dzieje się coś złego, jest częstomocz. Mężczyzna może też mieć poważne problemy z oddawaniem moczu, często tej czynności towarzyszy ból. Objawy nasilają się w nocy – wówczas chory musi odwiedzać toaletę nawet po kilka razy.
W kolejnym etapie mogą się także pojawić problemy seksualne. To dla większości mężczyzn wyraźny bodziec do zgłoszenia się do lekarza. Warto przy tym pamiętać, że im wcześniej zostanie wykryty przerost prostaty, tym łatwiejsze i skuteczniejsze będzie leczenie.
Lekarz urolog po przeprowadzeniu badań i stwierdzeniu przerostu prostaty przepisze pacjentowi niezbędne leki. Sama farmakoterapia to jednak za mało. Konieczna jest także zmiana trybu życia oraz stosowanie się do ważnych zaleceń:
Bardzo dobrym sposobem na poprawienie funkcjonowania prostaty jest seks. Uprawiaj go regularnie, ponieważ częsta ejakulacja przynosi ulgę i wzmaga produkcję testosteronu.