Rower stacjonarny: kiedy ma to sens?

Krzysztof Jagielski
26.10.2020

Nie ma chyba faceta, który skrycie nie marzyłby o osiągnięciu wysportowanej, smukłej, wyrzeźbionej sylwetki – dotyczy to też tych, którzy oficjalnie negują sens ćwiczeń. Problemem pozostaje natomiast brak czasu. Nie każdy może sobie pozwolić na to, by regularnie zaglądać na siłownię czy nawet uprawiać jakiś sport na świeżym powietrzu. Nic dziwnego, że dużą popularnością cieszą się domowe urządzenia do ćwiczeń. Niezmiennie na szczycie listy najchętniej kupowanych sprzętów jest rower stacjonarny. Czy rzeczywiście warto go kupić? Tak, o ile spełniasz jeden z warunków opisywanych w naszym poradniku.

Masz silną wolę

Chodzi o to, że sam fakt kupienia roweru stacjonarnego niczego nie zmieni, jeśli nie będziesz na nim regularnie ćwiczyć. To nie jest wcale takie proste. Warunki domowe sprzyjają rozleniwieniu, dlatego jest wielce prawdopodobne, że po początkowej fascynacji rower szybko powędruje do garderoby czy piwnicy. Musisz mieć przekonanie, że chcesz ćwiczyć i doprowadzić do sytuacji, w której codzienna jazda stanie się Twoim nawykiem.

Potrafisz skupić się na dwóch czynnościach jednocześnie

Jeśli masz taką umiejętność, to z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że rower stacjonarny jest dla Ciebie dobrym wyborem. Ten sprzęt, jak żaden inny, pozwala połączyć robienie dwóch czynności w tym samym czasie – na przykład ćwiczenie i oglądanie telewizji, branie udziału w wideokonferencji czy robienie zakupów online.

Masz miejsce w domu/mieszkaniu

Pamiętaj o tym, że rower stacjonarny zajmuje całkiem sporo miejsca. Jeśli masz małe mieszkanie i zajmujesz je z partnerką, a tym bardziej z dziećmi, to może się okazać, że sprzęt zwyczajnie zacznie zawadzać domownikom. Warto również mieć możliwość ćwiczenia na osobności, co sprzyja skupieniu i motywuje do efektywnego treningu.

Nie masz problemów z kręgosłupem

Rower stacjonarny, podobnie jak klasyczny, dość mocno obciąża dolny odcinek kręgosłupa. Jeśli więc narzekasz na ból w krzyżu, często miewasz ataki rwy kulszowej, prowadzisz siedzący tryb życia, to mimo wszystko rozważ inną formę aktywności – najlepiej pływanie. Rower może być dla Ciebie po prostu niebezpieczny.

Możesz uzupełnić trening o inne ćwiczenia

Nie zapominaj, że trening na rowerze stacjonarnym aktywuje tylko dolne partie mięśni oraz sprzyja redukcji masy ciała. Zastanów się jednak, co zrobisz z „górą”? Czy masz możliwość uzupełnienia treningu o ćwiczenia na plecy, barki, klatkę piersiową, biceps i triceps? Jeśli nie, to lepszym wyborem dla Ciebie będą jednak treningi ogólnorozwojowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie