Smartwatch – połączenie nowoczesności i tradycji

Piotr Kowalczyk
16.07.2020

W dobie technologii coraz częściej odkładamy klasyczne metody na rzecz tych nowoczesnych. Sprawa ma się podobnie jeśli chodzi o zegarki. Coraz częściej tradycyjne zegarki są zastępowane przez smartwatche. Czym są i jak działają?

Smartwatch – zegarek przyszłości

Smartwatch w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza inteligentny zegarek. I właśnie tym jest. Smartwatch współpracuje z telefonem, wymieniając się wzajemnie danymi. Warto zwrócić uwagę na to, jakie systemy są kompatybilne dla danego zegarka. Musimy pamiętać, że nie każdy smartwatch połączy się z naszym telefonem, a wtedy straci na znaczeniu „smart”. Z reguły zegarki te posiadają dotykowe wyświetlacze ze zmiennymi ekranami. Każdy ekran natomiast może służyć do czegoś innego, np. wyświetlania pogody, ilości wykonanych kroków, powiadomień. Dla wielbicieli klasycznych zegarków spodoba się opcja kupienia smartwatcha z tradycyjnym cyferblatem z funkcjami smartwatcha. Zazwyczaj każdy z modeli wykazuje sklasyfikowaną wodoszczelność, więc zegarek ten można zabrać nawet na basen bez konieczności zdejmowania go.

Funkcje smartwatcha

Ten sprytny zegarek potrafi skutecznie odciągnąć nas od ciągłego zerkania na telefon. W jaki sposób?

Z reguły każdy smartwatch poprzez sparowanie z telefonem wyświetla nam powiadomienie, jakie przychodzi na nasz telefon (czy to SMS, wiadomość na komunikatorze, e-mail, czy przychodzące połączenie). Wibracje oraz automatyczne wyświetlenie powiadomienia sprawia, że zerkamy tylko na tarczę zegarka i już wiemy, czy musimy teraz wziąć telefon i odpisać, czy sprawa może poczekać, a my możemy skupić się na tym, co w danej chwili wykonujemy.

Oczywiście na wyświetlaniu i informowaniu o powiadomieniach z telefonu się nie kończy. Wiele smartwatchów można spersonalizować wedle własnych upodobań. To my decydujemy, które obszary informacji ma wyświetlać smartwatch, które ma ignorować.

Dodatkowym atutem będzie, prócz personalizacji ustawień, personalizacja wyglądu. Z reguły smartwatche mają szereg tapet, wizualizacji możliwych do ustawienia jako tarcza zegarka. Istnieją wyświetlacze kolorowe, jak i monochromatyczne.

Kolejną standardową już funkcją w smartwatchach jest monitoring pulsu umieszczony na spodzie zegarka. Jest to tak zwany monitoring aktywności fizycznej. Dodatkowo mierzą ilość kroków wykonanych w danym dniu, szacowaną ilość spalanych kalorii oraz dystans, jaki pokonaliśmy. Podczas snu mierzą jego jakość i czas trwania. Istnieją smartwatche dedykowane sportowcom, które mają jeszcze więcej funkcji sprzyjających rozwojowi treningu.

Zegarki zazwyczaj wyposażone są w Bluetooth, Wi-Fi oraz NFC, dzięki tym funkcjom bezproblemowo łączy się z innymi urządzeniami oraz można, dzięki NFC, wykorzystać swój zegarek jako kartę płatniczą w sklepie.

Co jeszcze potrafi smartwatch?

  • Nawigować przy użyciu GPS.
  • Zdalnie kontrolować aparat w telefonie.
  • Pełni rolę odtwarzacza muzyki.
  • Pozwala odpisywać na SMSy i wykonywać połączenia telefoniczne. 

Serce smartwatcha

Smartwatch zbudowany jest z wielu elementów, sercem całego urządzenia jest drukowana płytka PCB, na której montowane są wszelkie, najważniejsze podzespoły, dzięki którym zegarek funkcjonuje tak, jak powinien. Produkcja elektroniki idzie do przodu wraz z postępem technologii, nic więc dziwnego, że wraz z rozwojem zminiaturyzowanych komputerów powstają coraz mniejsze elementy elektroniki. W końcu bez sprawnego rdzenia, serca urządzenia nawet najbardziej zaawansowane technologie pozostaną koncepcjami. Dlatego produkcja elektroniki, w tym płytek drukowanych, dla takich urządzeń także prężnie się rozwija.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie