Soundbar: co musisz wiedzieć przed zakupem?

Piotr Kowalczyk
21.08.2020

Soundbar wydaje się być idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie do końca satysfakcjonuje nas jakość dźwięki z głośników telewizora, a jednocześnie nie mamy miejsca lub pieniędzy na porządne, pełnoprawne kino domowe. Nie miej jednak złudzeń: cienka belka, nawet uzupełniona o subwoofer, ma swoje ograniczenia i może Cię srodze zawieźć, jeśli masz wygórowane oczekiwania względem mocy i czystości brzmienia. Dlatego do pomysłu zakupu soundbara podejdź z dużą rezerwą. Co musisz wiedzieć o tym sprzęcie, aby nie pojąć nieprzemyślanej decyzji?

Soundbar nie jest i nigdy nie będzie kinem domowym

To nawet nie jest alternatywa dla kina domowego, ale jego substytut. Jeśli liczysz na to, że sprzęt o niewielkiej mocy i małej średnicy głośników będzie w stanie wykrzesać z siebie tyle, co pełnowymiarowe kolumny w systemie 5.1, to jesteś w dużym błędzie. Dlatego radzimy, aby przed zakupem soundbara wybrać się do sklepu stacjonarnego i posłuchać kilku modeli. Wtedy przekonasz się, że taki sprzęt jest wyłącznie kompromisem. Jeśli nie masz dużych oczekiwań, kupuj, ale nie narzekaj później, że dźwięk jest daleki od satysfakcjonującego.

Nie licz na całkowity minimalizm

Soundbary najczęściej kupuje się po to, aby nie zagracać salonu kolumnami, amplitunerem i dużym subwooferem. Musisz zatem wiedzieć, że nawet taka niepozorna belka wcale nie jest super kompaktowa. Owszem, na rynku można znaleźć bardzo małe modele soundbarów, ale po nich to już w ogóle nie ma się czego spodziewać. Jeśli zainwestujesz w polecany soundbar o zadowalającej mocy, to i tak będziesz musiał znaleźć dla niego miejsce na szafce RTV, ewentualnie zawiesić go na ścianie. No i nie zapominaj o subwooferze – soundbary bez dodatkowego głośnika basowego grają bardzo miernie.

Porządny soundbar kosztuje niewiele mniej od zestawu dobrych głośników

Sprawdź sobie ceny. Modele z wyższej półki, sygnowane logo marki specjalizującej się w sprzęcie muzycznym, potrafią kosztować kilka tysięcy złotych. Tutaj zbliżamy się już do granicy, po której przekroczeniu zakup soundbara staje się praktycznie nieopłacalny. Jeśli zależy Ci na bardzo dobrej jakości dźwięki i solidnej mocy, to rozsądniej może być nawet kupić używany zestaw kina domowego z amplitunerem lub… zainwestować w wysoki model głośników komputerowych (które potrafią zaskoczyć dźwiękiem, a kosztują mniej niż najlepsze soundbary).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie