Sprawdź, czy nie cierpisz na zespół przewlekłego zmęczenia

Piotr Kowalczyk
25.01.2021

Zespół przewlekłego zmęczenia jest coraz częściej diagnozowaną przypadłością w naszym społeczeństwie. Co prawda w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim kobiety, ale również panowie mogą zaobserwować u siebie jego typowe objawy. Sprawdź więc, czy nie cierpisz na zespół przewlekłego zmęczenia, a jeśli tak, to dowiedz się, co powinieneś z tym zrobić.

Czym dokładnie jest zespół przewlekłego zmęczenia?

Na zespół przewlekłego zmęczenia cierpią przede wszystkim osoby młode, aktywne zawodowo, które żyją w ciągłym pędzie i stresie. W pewnym momencie przychodzi czas, kiedy organizm się przeciwko temu buntuje i daje znać, że nie ma już siły, aby sprostać narzuconemu tempu. Co ważne, ZPZ nie jest osobną jednostką chorobową i nie ma podłoża w dolegliwości fizjologicznych – raczej zalicza się go do grupy przypadłości psychicznych, bezpośrednio związanych z wypaleniem zawodowym.

Objawy zespołu przewlekłego zmęczenia

Kluczowym objawem jest właśnie uczucie chronicznego zmęczenia, które utrzymuje się przez co najmniej pół roku. Osoba cierpiąca na to zaburzenie nie potrafi efektywnie wypocząć. Odczuwa zmęczenie nawet po spędzeniu całego weekendu w łóżku. Nie pomaga wzięcie urlopu, wyjechanie na wakacje, ograniczenie obowiązków zawodowych.

Dodatkowo można zaobserwować u siebie inne niepokojące objawy, jak:

  • przewlekłe bóle głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • ból gardła,
  • problemy ze spaniem,
  • kołatanie serca,
  • ataki paniki,
  • bóle brzucha,
  • biegunka,
  • zaparcia,
  • wzdęcia.

Co robić, jeśli podejrzewasz u siebie zespół przewlekłego zmęczenia?

Najważniejsze jest znalezienie balansu pomiędzy pracą zawodową a odpoczynkiem. Coś, co nazywamy work-life balance ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne oraz kondycję całego organizmu. Zacznij więc od opracowania nowego planu dnia, w którym istotną pozycję będzie stanowić sen – śpij minimum 8 godzin na dobę, wcześniej kładź się spać.

Koniecznie musisz znaleźć czas na hobby i aktywność fizyczną. Odpoczywaj w ruchu, na przykład uprawiając pływanie. Zadbaj również o dobre relacje z partnerką (częste uprawianie seksu bardzo pomaga w zwalczeniu objawów ZPZ).

Jeśli to nie pomoże, to kolejnym krokiem będzie zgłoszenie się do psychoterapeuty, który pomoże Ci przepracować problem i zdiagnozuje jego przyczyny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.