Strój koktajlowy – co to takiego?

Remigisz Szulc
28.07.2021

Na pewno wielokrotnie zdarzyło Ci się słyszeć o męskim stroju koktajlowym. Ponieważ starasz się trzymać zasad eleganckiego dress code’u, to chcesz wiedzieć, czym charakteryzuje się taki strój i w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdzi. Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku. Dowiedz się, czym dokładnie jest strój koktajlowy.

Strój koktajlowy, czyli?

Jak sama nazwa wskazuje strój ten powinien perfekcyjnie pasować do sytuacji oficjalnych, ale nieszczególnie formalnych. Nie ma wobec niego tak surowych wymagań, jak ma to miejsce w przypadku stroju wieczorowego, który najczęściej składa się z czarnego garnituru i białej koszuli lub smokingu.

Pamiętaj

Strój koktajlowy to połączenie elegancji z nieco większą swobodą w zakresie wyboru chociażby wariantów kolorystycznych.

Na jakie okazje zakładamy strój koktajlowy?

To idealny wybór wtedy, gdy wybierasz się na wesele, chrzciny, urodziny, komunię czy inne przyjęcie, które nie wymaga założenia smokingu.

Z czego składa się strój koktajlowy?

Nie możemy napisać, że obowiązuje tutaj pełna dowolność, natomiast chcąc skompletować taką stylizację możesz sobie pozwolić na indywidualny dobór poszczególnych elementów. Męski strój koktajlowy może i powinien składać się z:

  • Garnituru – może być gładki lub w delikatny wzorek. Wariant kolorystyczny nie powinien być zbyt ekstrawagancki, ale nie dopuszcza się również czarnego (zarezerwowany na wieczorowe, oficjalne imprezy). Sprawdzi się tutaj granat, szarość, delikatny błękit.
  • Kamizelki – nie jest obowiązkowa, natomiast jeśli lubisz zakładać kamizelkę do garnituru, to możesz sobie pozwolić na kontrastujące zestawienie kolorystyczne.
  • Koszuli – przyjęło się, że do stroju koktajlowego wybieramy gładką koszulę, choć niekoniecznie białą. Fajnie może się sprawdzić koszula ecru, bladoróżowa czy nawet błękitna.
  • Krawata – znacznie lepiej pasuje do stroju koktajlowego, o ile nie jest przesadnie wzorzysty. Najbezpieczniejszą opcją będzie założenie gładkiego krawata, ewentualnie wzbogaconego o klasyczny wzór (paski, romby etc.).

Do stroju koktajlowego zdecydowanie najlepiej pasują klasyczne oksfordy w adekwatnej wersji kolorystycznej – czarnej lub brązowej.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.