Te sygnały świadczą o tym, że możesz mieć problemy z sercem

Remigisz Szulc
28.09.2020

Choroby układu krążenia oraz bezpośrednio związane z nimi zawały są najczęstszymi przyczynami przedwczesnych zgonów w naszym kraju. W szczególności dotyczy to mężczyzn. Na takie problemy sam sumiennie „pracujesz”. Zła dieta, stres, papierosy, alkohol, brak ruchu – jeśli to wszystko towarzyszy Ci na co dzień, to znajdujesz się w grupie ryzyka zawału czy wylewu krwi do mózgu. Zmień więc swój styl życia, a ponadto nie ignoruj sygnałów wysyłanych przez organizm, które mogą świadczyć o problemach z sercem.

Szybko się męczysz

Jeśli wciąż jesteś młody i wcześniej nie miałeś problemu, aby wejść po schodach na czwarte piętro czy nawet przejechać kilkanaście kilometrów na rowerze, a obecnie byle spacer powoduje u Ciebie trudności ze złapaniem tchu, to powinieneś skonsultować się z kardiologiem. Takie objawy świadczą o nieprawidłowej pracy układu krążenia.

Masz częste zawroty głowy

Mogą być one sygnałem ostrzegawczym przed udarem, który bez pilnej interwencji lekarskiej może się skończyć nawet śmiercią lub trwałym kalectwem. Okazjonalne zawroty głowy nie muszą oczywiście oznaczać niczego złego – mogą mieć związek po prostu ze zmęczeniem. Jeśli jednak miewasz je regularnie, a do tego pojawiają się mroczki przed oczami, sugerujemy konsultację kardiologiczną.

Ból brzucha, nudności

Zwykle kojarzymy te objawy z problemami z układem pokarmowym, ale mogą mieć one związek również z nieprawidłową pracą serca. Zacznij od wykluczenia przyczyn żołądkowych, a gdy to nie pomoże, zgłoś się do kardiologa.

Uczucie ciągłego zmęczenia

Przesypiasz 8 godzin bez przerwy, nie mas szczególnie gorącego okresu w pracy, a i tak czujesz się ciągle zmęczony? To może być sygnał świadczący o problemach z układem krążenia. Gdy serce nie pracuje prawidłowo, organizm jest niedotleniony, w efekcie czego możesz mieć ciągle ochotę na drzemkę, nie mieć siły na uprawianie sportu czy pracę.

Ból w klatce piersiowej

Zwłaszcza promieniujący w stronę szyi, szczęki lub ramienia. Tego objawu absolutnie nie można bagatelizować, ponieważ jest on zwiastunem udaru lub zawału. Gdy pojawi się taki ból, natychmiast usiądź z nogami powyżej klatki piersiowej. Poproś też kogoś o pomoc i gdy po kilku minutach objawy nie ustąpią, wezwijcie karetkę lub pilnie jeźdźcie do szpitala.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.