Ten problem może dotknąć każdego faceta. Jak poradzić sobie z łysieniem?

Marek Szydełko
24.05.2016

Łysienie jest jednym z najpoważniejszych defektów estetycznych, jakie mogą dotknąć mężczyznę. Według szacunków lekarzy boryka się z tym nawet ponad 50% panów po 50. roku życia. Przyczyny utraty włosów są przeróżne – najczęściej wynikają z uwarunkowań genetycznych, czasami jednak wpływ na wypadanie kosmyków mają czynniki zewnętrzne. Sprawdź, jak poradzić sobie z łysieniem.

Łysienie – typowo męski problem

Łysienie wbrew stereotypom nie jest przypisane tylko mężczyznom w podeszłym wieku. Włosy mogą tracić nawet nastolatkowie, a już zupełnie normalne są pierwsze oznaki łysienia u panów krótko po 30. roku życia. W większości przypadków jest to cecha dziedziczna – dlatego jeśli zastanawiasz się, czy grozi Ci łysienie, poobserwuj fryzury swojego ojca i dziadka.

Typem łysienia o typowo genetycznym podłożu jest łysienie androgenowe. Jak sama nazwa wskazuje odpowiada za nie aktywność męskich hormonów, przede wszystkim dihydrotestosteronu. Cebulki włosowe niektórych ludzi są bardzo wrażliwe na działanie DHT i pod jego wpływem obumierają. Szacunkowo łysienie androgenowe dotyka ponad 70% mężczyzn, u których zaobserwowano utratę owłosienia na głowie.

Warto wiedzieć

Łysienie androgenowe dość łatwo rozpoznać, ponieważ z reguły postępuje ono od czoła w kierunku szczytu głowy. Tworzą się więc charakterystyczne zakola.

Innym częstym typem łysienia u mężczyzn jest łysienie plackowate. W tym przypadku mamy do czynienia z powstawaniem wyłysiałych miejsc na całej głowie, o plackowatym kształcie. Niestety, lekarze nie znają dokładnej przyczyny występowania tej choroby, która dotyka także bardzo młodych mężczyzn – podejrzewa się, że ma ona podłoże w zaburzeniach układu immunologicznego.

Pamiętaj

Zarówno łysienie androgenowe, jak i plackowate, mają charakter nieodwracalny.

Czy przed łysieniem można się ustrzec?

Jeśli masz genetyczne predyspozycje do utraty włosów, to raczej nic już z tym nie zrobisz. Warto jednak uzmysłowić sobie, że ogromny wpływ na wystąpienie problemów z włosami ma sam ich właściciel. Najczęstsze pozachorobowe przyczyny łysienia u mężczyzn to:

  • Zła dieta – przede wszystkim bogata w cukry, a uboga w witaminy A, B, cynk, żelazo i siarkę
  • Brak aktywności fizycznej – przekłada się na ogólne osłabienie kondycji organizmu, a to automatycznie odbija się na stanie włosów
  • Używanie złych kosmetyków do pielęgnacji – przede wszystkim agresywnych, przypadkowo wybieranych szamponów
  • Brak wsparcia dla włosów – większość mężczyzn nadal wstydzi się stosować odżywkę do włosów, wcierki czy maski
  • Uszkodzenia mechaniczne – wypadanie włosów wzmaga np. szorowanie głowy ręcznikiem czy używanie suszarki oraz kładzenie się spać w mokrych kosmykach

Unikanie czynników ryzyka pomoże Ci uchronić się przed przedwczesną utratą włosów, ale nie powstrzyma łysienia, które będzie mieć podłoże genetyczne lub chorobowe.

Pamiętaj

O łysieniu mówimy w sytuacji, gdy dzienna utrata włosów wynosi powyżej 100. Uważnie obserwuj więc odpływ prysznica czy wanny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie