Trenujesz? To świetnie, że dbasz o formę i atrakcyjną sylwetkę, natomiast pamiętaj, że zawsze priorytetem powinno być zdrowie. Wspominamy o tym w kontekście coraz częstszych fal upałów w naszym kraju. Gdy temperatura grubo przekracza 30 stopni Celsjusza, to trenować należy z głową, a najważniejsze zasady omawiamy w naszym poradniku.
Jeśli tylko możesz, to w okresie upałów przenieś się do klimatyzowanej siłowni. To zapewni Ci o wiele wyższy komfort ćwiczeń, a jednocześnie bezpieczeństwo. Dobra informacja jest taka, że w czasie upalnej pogody siłownie z reguły świecą pustkami (mało komu chce się wtedy trenować).
Jeśli Twój trening bazuje na aktywnościach na świeżym powietrzu, na przykład bieganiu czy jeździe na rowerze, to bezwzględnie zmień obecne godziny na wczesnoporanne lub późnowieczorne. Bezpiecznie można ćwiczyć dopiero wtedy, gdy temperatura nie przekracza już 30 stopni Celsjusza, a słońce albo już zaszło, albo dopiero szykuje się do wschodu.
Niezależnie od tego, gdzie i co trenujesz, to najważniejsze jest zadbanie o odpowiednie nawadnianie organizmu. Jeśli standardowo podczas treningu wypijasz 2 litry wody, to teraz możesz potrzebować nawet dwukrotnie większej ilości płynów.
Dobrym pomysłem jest uzupełnienie zwykłej wody o elektrolity, które pozwolą utrzymać równowagę mineralną w Twoim organizmie. Elektrolity do rozpuszczenia w wodzie kupisz w każdej aptece – to o wiele tańsze rozwiązanie w porównaniu z popularnymi izotonikami.
Jeśli trenujesz na zewnątrz, w dodatku w czasie aktywności słońca, to bezwzględnie miej na głowie czapkę. Ochrona głowy jest kluczowym czynnikiem minimalizującym ryzyko udaru słonecznego oraz cieplnego.
Nie zapomnij również o ochronie skóry przed poparzeniami słonecznymi, o które jest szczególnie łatwo podczas uprawiania sportu w upalny, słoneczny dzień. Przed rozpoczęciem treningu koniecznie zabezpiecz się kremem z najwyższym filtrem.