Trudności z oddawaniem moczu? Zrób USG prostaty!

Maciej Piwowski
21.12.2020

Gruczoł krokowy, czyli prostata, jest narządem nieco bagatelizowanym. Mężczyźni często nie pamiętają o jego istnieniu, dopóki nie pojawią się dolegliwości. chorobowe. Problemy z oddawaniem moczu u mężczyzn pojawiają się najczęściej wskutek łagodnego przerostu prostaty. Mogą być one jednak wynikiem także innych chorób gruczołu krokowego, dlatego też ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, w tym USG prostaty.

Dlaczego USG prostaty jest takie ważne?

Prostata jest niewielkim narządem męskiego układu rozrodczego, wydzielającym płyn nasienny, który wraz z plemnikami tworzy spermę. Do najczęstszych schorzeń dotykających gruczoł krokowy zalicza się łagodny przerost prostaty oraz jej ostre lub przewlekłe zapalenie. Niekiedy jednak trudności z oddawaniem moczu są wynikiem toczącej się choroby nowotworowej. Wykonanie USG prostaty zaleca się głównie w przypadku:

  • zwiększonej potrzeby oddawania moczu, szczególnie w nocy;
  • trudności w oddawaniu moczu, w tym odczucia bólu lub pieczenia;
  • uczucia niecałkowicie opróżnionego pęcherza;
  • bolesności w obrębie krocza, nasilającej się podczas siedzenia;
  • całkowitego zatrzymania moczu.

Przebieg badania USG prostaty

Badanie ultrasonograficzne gruczołu krokowego może zostać przeprowadzone na dwa różne sposoby. O wyborze konkretnej metody decyduje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego. Wyróżnia się:

  • USG prostaty transrektalne (przezodbytnicze) – wykonywane jest najczęściej w pozycji bocznej leżącej lub kolankowo-łokciowej. Specjalista zakłada na głowicę aparatu USG jednorazową osłonkę, którą pokrywa specjalnym żelem zmniejszającym dyskomfort podczas badania, a następnie wprowadza ją do odbytu i delikatnie obraca na boki.
  • USG prostaty przez powłoki brzuszne – wykonywane jest w pozycji leżącej. Na brzuch pacjenta nakładany jest żel sprzęgający, a lekarz delikatnie przesuwa głowicę aparatu USG po skórze brzucha. W przypadku tej metody ważne jest przyjście na badanie z pełnym pęcherzem, dlatego zaleca się wypicie co najmniej 1,5 litra płynów bezpośrednio przed zabiegiem.

Lekarze zatrudnieni w placówkach przychodni MULTI MED są wykwalifikowanymi specjalistami, którzy przykładają największą uwagę do komfortu pacjenta podczas wykonywania USG. Badanie to trwa zazwyczaj kilka minut, a po jego wykonaniu pacjent może powrócić do codziennych czynności.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie