Z jakiego materiału powinien być wykonany dobry garnitur męski?

Remigisz Szulc
30.04.2021

Nikogo nie trzeba przekonywać, że garnitur jest najelegantszym spośród dostępnych na każdą kieszeń męskich strojów. W dodatku jest dość uniwersalny, ponieważ można go zakładać do pracy, na oficjalne spotkania, imprezy rodzinne czy wieczorowe. Jeśli właśnie planujesz zakup nowego garnituru, to prawdopodobnie zastanawiasz się, z czego powinien być wykonany. Najpopularniejsze materiały omawiamy w naszym poradniku.

Rodzaje materiałów garniturowych

Powszechnie uważa się, że dobry garnitur powinien być wykonany z tkanin naturalnych, czyli pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Tutaj najchętniej wybierane są garnitury wełniane, rzadziej jedwabne lub lniane. Złotym środkiem wydaje się być natomiast garnitur bawełniany.

Na rynku bez problemu znajdziemy jednak także garnitury z domieszką sztucznych tkanin, czyli pozyskanych z natury, ale poddanych procesom chemicznym. Dobrymi przykładami będą tutaj wiskoza, modal czy acetat.

Najtańsze, a przez to chętnie wybierane są także garnitury z tkanin syntetycznych, czyli w całości wyprodukowanych w laboratoriach chemicznych, najczęściej na bazie ropy naftowej. Są to przede wszystkim nylon i poliester. Garniturów nie wykonuje się w 100% z tkanin syntetycznych – są one stosowane w formie tzw. domieszki np. do wełny czy bawełny.

Jaki garnitur wybrać?

Teoretycznie wybór jest prosty – jeśli budżet nie stanowi dla Ciebie wielkiego problemu, to powinieneś postawić na garnitur z naturalnych materiałów, czyli np. z wełny. Problem w tym, że takie garnitury nie nadają się do codziennego użytku, ponieważ zbyt szybko się niszczą.

Dlatego chcąc połączyć elegancję, prestiż i trwałość powinieneś poszukać garnituru z naturalnego materiału, ale z niewielką domieszką tkaniny syntetyczne. Atutem będzie też to, że taki garnitur mniej się gniecie i jest dużo łatwiejszy w utrzymaniu w czystości. 

Jeśli jednak na co dzień nie nosisz garnituru, ale zakładasz go tylko na specjalne okazje, to powinieneś zainwestować w model wykonany w 100% z wełny. Jest elegancki, świetnie leży, nie blokuje przepływu powietrza (mniej się w nim pocisz), a i tak posłuży Ci dostatecznie długo, o ile będziesz wyciągać go z szafy kilka razy w roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.