Zakup używanej przyczepy kempingowej: o czym musisz pamiętać?

Antoni Kwapisz
01.04.2020

W Polsce trwa boom na caravaning. Moda na taką formę spędzania urlopu i generalnie wolnego czasu przywędrowała do nas z Europy Zachodniej, gdzie caravaning nie jest niczym dziwnym, a tym bardziej wyszydzanym. Możesz go uprawiać na dwa sposoby: albo kupując kampera, albo przyczepę kempingową holowaną za samochodem. Ta druga opcja jest znacznie tańsza, stąd też cieszy się większą popularnością. Jeśli zaczynasz się powoli rozglądać za używaną przyczepą kempingową, to najpierw przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, o czym trzeba pamiętać w pierwszej kolejności.

Na tym rynku nie ma okazji

I z tego musisz sobie po prostu zdawać sprawę. Okazyjny zakup przyczepy kempingowej to ogromne ryzyko, a w zasadzie gwarancja problemów – no chyba, że dobrze znasz obecnego właściciela i wiesz, że Cię nie oszuka. Aby mieć w czym wybierać przygotuj sobie budżet na poziomie przynajmniej 20 tysięcy złotych. Za taką kwotę jesteś w stanie kupić przyzwoitą przyczepę w wieku około 20 lat (tak, dwudziestu).

Zajrzyj do dowodu rejestracyjnego

Zanim w ogóle zaczniesz selekcjonować konkretne oferty, musisz ustalić, jaką przyczepę będzie mógł holować Twój samochód. Informację na ten temat znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym, gdzie jest podana maksymalna DMC przyczepy. Jeśli wynosi ona np. 1200 kilogramów, to wiesz już, że nie możesz kupić przyczepy o DMC 1500 kilogramów, bo zestaw będzie za ciężki.

Pamiętaj!

Aby móc legalnie holować przyczepę na prawo jazdy kategorii B, łączna DMC zestawu (auto + przyczepa) nie może przekraczać 3,5 tony.

Przyczepy potrafią się znacznie różnić pod względem wyposażenia

To, że w jednej przyczepie jest ogrzewanie gazowe i ciepła woda, wcale nie oznacza, że takie „luksusy” znajdziesz też w innych przyczepach z tego samego przedziału cenowego. Tutaj niestety obowiązuje duża dowolność. W uproszczeniu można napisać, że najlepiej wyposażone są używane przyczepy z Wielkiej Brytanii, czyli angielskie, gdzie raczej standardowo znajduje się piecyk gazowy oraz system podgrzewania ciepłej wody.

Nie licz na to, że nie dołożysz do przyczepy ani złotówki

Ustalając budżet na zakup przyczepy zawsze zostaw sobie rezerwę finansową. Nie tylko na zarejestrowanie i ewentualnie przegląd, ale także dokonanie różnego rodzaju napraw oraz ulepszeń – bo to, że będziesz je robić, jest pewne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie