Zanim zdecydujesz się na przeszczep włosów

Piotr Kowalczyk
13.05.2024

Przeszczep włosów to popularny zabieg stosowany w celu leczenia łysienia, najczęściej u mężczyzn. Wielu panów nie zdaje sobie jednak sprawy z faktu, iż mówimy tutaj o dość poważnej procedurze medycznej, stosunkowo obciążającej dla organizmu, która musi zostać przeprowadzona przez wysokiej klasy specjalistę. Tymczasem w ostatnich latach na popularności zyskują kontrowersyjne metody przeszczepu, w tym „okazyjne” zabiegi w innych krajach, jak Turcja.

Jeśli rozważasz poddanie się przeszczepowi włosów, to na dobry początek przeczytaj nasz poradnik z kilkoma wskazówkami.

Konsultacja z wykwalifikowanym specjalistą

Pierwszym krokiem jest konsultacja z dermatologiem lub chirurgiem specjalizującym się w transplantologii włosów. Lekarz oceni stan Twojej skóry głowy, historię medyczną i przyczyny utraty włosów, aby ustalić, czy przeszczep w ogóle ma sens i czy nie można poradzić sobie z łysieniem metodami nieinwazyjnymi.

Wybór odpowiedniej metody

Istnieją różne techniki przeszczepu włosów. Do tych najpopularniejszych zaliczymy:

  • FUT (Follicular Unit Transplantation) - metoda polegająca na usunięciu paska skóry z tyłu głowy, z którego następnie pobierane są pojedyncze jednostki mieszka transplantowane na obszary objęte łysieniem.
  • FUE (Follicular Unit Extraction) - metoda polegająca na pojedynczym wyjmowaniu mieszka włosowego z okolicy dawczej i przeszczepianiu go w miejsce łysienia.

Wyboru metody dokonuje się wyłącznie w porozumieniu z lekarzem, który przeprowadzi zabieg.

Koszty

Przeszczep włosów jest zabiegiem komercyjnym, za który trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Mówimy tutaj o koszcie rzędu od kilkunastu tysięcy złotych w górę. Zastanów się więc, czy aby na pewno możesz sobie na to pozwolić – zwłaszcza, że przecież istnieje ryzyko nieudanego przeszczepu. 

Potencjalne ryzyko i skutki uboczne

Jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, przeszczep włosów niesie ze sobą pewne ryzyko. Możliwe skutki uboczne to infekcje, blizny, nietypowy wzrost włosów oraz uczucie zdrętwienia lub dyskomfortu w miejscach, z których pobierano lub do których przeszczepiano włosy.

Wszystko to sprawia, że decyzja o poddaniu się przeszczepowi musi być bardzo dokładnie i wielokrotnie przemyślana, a następnie omówiona z lekarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie