Zasady są po to, aby je… łamać!

Jerzy Biernacki
15.01.2019

A przynajmniej tak to wygląda w świecie mody. Gdyby projektanci sztywno trzymali się ogólnie przyjętych zasad, to pewnie do dziś wszyscy nosilibyśmy dokładnie takie same ubrania. Jeśli w modzie liczy się dla Ciebie przede wszystkim oryginalność i indywidualny styl, to koniecznie zacznij łamać konwenanse. Nie musi to być wcale równoznaczne z narażaniem się na śmieszność. Sprawdź, które stare zasady modowe warto łamać, by osiągnąć znakomite i zaskakujące efekty stylistyczne.

Łączenie „niepołączalnych” kolorów

Jeśli ktoś Ci mówi, że nie należy łączyć np. ciepłych kolorów z zimnymi, to opiera się wyłącznie na przyjętej zasadzie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pozwolić sobie tutaj na małe eksperymenty. Połączenie np. czerwonego z pomarańczowym czy żółtym może się wydawać ekstremalnie ryzykowne, ale efekt może być fantastyczny, a na pewno bardzo oryginalny.

Typ torebki przypisany do okazji

Ta zasada szczęśliwie powoli odchodzi do lamusa i coraz więcej kobiet decyduje się ją złamać. Jeśli nadal uważasz, że kopertówka jest dobrym dodatkiem wyłącznie do wieczorowej kreacji, to jutro zabierz ją na spotkanie ze znajomymi w pubie, a pojutrze na zakupy do galerii handlowej. Kopertówka spokojnie może być dodatkiem do codziennej stylizacji, zwłaszcza jeśli jest wyposażona w gustowny i praktyczny pasek.

Sportowe ciuchy tylko do parku

Ten pogląd może i miał zastosowanie kilkanaście lat temu, ale dziś jest już mocno przeterminowany. Sportowe ciuchy mogą być podstawą codziennej stylizacji i jeśli nie musisz pojawiać się w biurze w garsonce czy garniturze, to spokojnie możesz poeksperymentować z nieco luźniejszym lookiem. Sneakersy do jeansów i sportowej marynarki? Super zestawienie! Legginsy z trampkami? Wygodnie i zawsze schludnie!

Cekiny tylko na bal karnawałowy lub wesele

Tak było kiedyś, ale dziś jest zupełnie inaczej. Szałowe stylizacje spokojnie można tworzyć na mniej oficjalne okazje. Jeśli lubisz cekiny i inne świecidełka, to nie wahaj się założyć np. zdobionej, metalizowanej bluzki do pracy czy na zwykłe wyjście do miasta.

Czerń na pogrzeb lub bal

Czarny to zdecydowanie najbardziej uniwersalny kolor, dlatego nie ma żadnego powodu, aby rezygnować z niego na co dzień i zostawiać go sobie tylko na specjalne (lub przykre) okazje. Jeśli lubisz ciemny tzw. total look (czyli stylizacje w jednym kolorze), to śmiało możesz założyć do biura czarne buty, spodnie (chinosy lub cygaretki) i np. golf z marynarką.

Pamiętaj jednak o jakimś dodatku, który nieco ożywi stylizację – może to być chociażby torebka w kontrastującym kolorze czy po prostu okulary z barwną oprawką.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.