Żyjesz w ciągłym stresie? Nie ma się z czego śmiać. To jeden z najbardziej niedocenianych czynników ryzyka poważnych chorób, w szczególności dotykających mężczyzn. Stres napędza do działania, ale w przewlekłej postaci ma fatalny wpływ na Twoje zdrowie, z czego niekoniecznie zdajesz sobie sprawę. Jeśli jesteś jeszcze młody, to nadal masz czas, aby wprowadzić w swoim życiu zmiany umożliwiające Ci zredukowanie stresu. Warto, bo konsekwencje bagatelizowania tego problemu mogą być bardzo poważne.
To akurat najmniejszy z problemów, ale wypada od niego zacząć. Życie w przewlekłym stresie katastrofalnie odbija się na układzie immunologicznym, zaburzając jego pracę. Jeśli często łapiesz przeziębienie, grypę, czujesz się osłabiony i wiecznie zmęczony, to przyczyną może być właśnie stres.
Są bardzo nieprzyjemne, a często mają bezpośredni związek z funkcjonowaniem w silnym stresie. Na pewno zauważyłeś, że gdy zaczynasz się denerwować, to pobolewa Cię żołądek i masz ochotę szybko pobiec do toalety. Te objawy będą się nasilać, w prostej linii prowadząc m.in. do choroby wrzodowej żołądka.
Stres jest czynnikiem mającym ogromny wpływ na rozwój chorób cywilizacyjnych, w tym otyłości oraz cukrzycy. Znamienne, że większość mężczyzn, o których można powiedzieć, że funkcjonują w warunkach silnie stresogennych, ma co najmniej nadwagę. To z kolei prowadzi do kolejnych chorób przewlekłych, jak miażdżyca czy nowotwory. Stres znacząco zwiększa ryzyko zawału serca, udaru oraz innych chorób układu krążenia.
Nie mówi się o tym głośno, ale już dawno udowodniono ścisły związek pomiędzy życiem w stresie a zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychicznych. Zestresowani mężczyźni wyraźnie częściej popełniają samobójstwo, chorują na depresję, nerwicę i bezsenność. Są bardziej podatni na wypalenie zawodowe i zaburzone relacje rodzinne.
Gorszy, a w skrajnym przypadku wręcz żaden! Stres ma fatalny wpływ na męskie libido, będąc jednym z głównych źródeł problemów z potencją u młodych mężczyzny. Dotyka to aż 3 milionów Polaków, za co lekarze w głównej mierze obarczają właśnie niską higienę życia: stres, złą dietę oraz brak aktywności fizycznej.