Żona wyjeżdża i zostajesz sam z dziećmi? Grunt to dobra organizacja!

Marek Szydełko
07.09.2022

Tytułowa sytuacja może się wydawać koszmarem, przynajmniej z perspektywy ojców, którzy niespecjalnie angażują się w życie rodzinne, skupiając się na karierze zawodowej. Z drugiej strony na pewno będzie to wartościowe doświadczenie i fajna przygoda – pod warunkiem, że dobrze się do tego przygotujesz. Spokojnie, z naszymi wskazówkami dasz sobie radę!

Zbierz wszystkie najważniejsze informacje od żony

Od tego trzeba zacząć. Poproś żonę, aby zostawiła Ci listę rzeczy do zrobienia przy dzieciach. Wypytaj ją o takie sprawy, jak godziny otwarcia przedszkola, plan lekcyjny, dawkowanie leków, numery telefonów do nauczycieli i lekarzy etc.

Podporządkuj swój plan dnia obowiązkom rodzicielskim

To naprawdę nic trudnego. Rodzina powinna być na pierwszym miejscu, dlatego nie ma znaczenia, czym zajmujesz się zawodowo – zawsze będziesz w stanie przemodelować swój plan w taki sposób, aby nie kolidował z obowiązkami ojcowskimi. Na przykład: umów się z przełożonym, że będziesz przychodzić do pracy nieco później i wychodził wcześniej, bo musisz zawieźć i odebrać dzieci z przedszkola/szkoły. Ewentualne zaległości odrobisz w domu czy w jakiś weekend.

Skorzystaj z pomocy dziadków, znajomych czy sąsiadów

W gardłowych sytuacjach taka pomoc jest nieoceniona. Ważne, aby miała ona charakter incydentalny. Nie może być tak, że po prostu zawieziesz dzieci do dziadków i problem z głowy. Skorzystaj z pomocy tylko wtedy, gdy naprawdę musisz, czyli np. wypadło Ci coś w pracy, masz umówioną wizytę u dentysty, jest coś do załatwienia w urzędzie etc.

Nie wyręczaj się telewizorem

Najgorsze, co możesz zrobić w takiej sytuacji, to zrzucanie opieki nad dziećmi na telewizor. Owszem, dzieci nie odmówią oglądania bajek, ale czy naprawdę o to chodzi w rodzicielstwie? Zorganizuj sobie czas zawodowy w taki sposób, aby móc popołudniami w całości poświęcić się dzieciom. Odkryj radość ze wspólnej zabawy, spacerów, jazdy na rowerze, wyjścia do kina etc.

Wykorzystaj ten czas dla wzmocnienia więzi z dziećmi

Nie traktuj wyjazdu żony jako kary, ale wyzwanie i świetny czas, który możesz spędzić z dziećmi. Na co dzień nie masz z nimi tak bliskiego kontaktu, czego na pewno momentami żałujesz. Teraz pojawia się doskonała okazja do nadrobienia wszystkich zaległości i zbliżenia się z dziećmi, które także bardzo tego potrzebują. Będzie super – zobaczysz!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.