Zostałeś poproszony na świadka ślubnego? Poznaj swoje obowiązki

Krzysztof Jagielski
29.07.2019

Świadek ślubny to bardzo zaszczytna i odpowiedzialna rola. Skoro ktoś postanowił Ci ją powierzyć, musisz czuć się doceniony – najwyraźniej ta osoba ma do Ciebie bezgraniczne zaufanie. Nie wypada odmówić bycia świadkiem i jeśli na przeszkodzie nie stoją jakieś kwestie formalne (ważne w przypadku ślubu kościelnego), to zgódź się i już teraz zacznij przygotowania. Sprawdź też, jakie obowiązki spoczywają na świadku ślubnym.

Dystyngowana prezencja

Świadek ślubny musi wyglądać świetnie i nie ma sensu na ten temat dyskutować. Swój ubiór uzgodnij z Panem Młodym. Jeśli on wybiera ciemny garnitur, to Twój powinien być w podobnym odcieniu – na pewno nie jasny! Strój świadka musi licować z powagą sytuacji, być bardzo elegancki, ale nie na tyle, by przyćmić Pana Młodego. Ta zasada dotyczy także świadkowej.

Logistyka ślubno-weselna

Jako świadek ślubny będziesz mógł się wykazać swoimi talentami organizacyjnymi. Tak naprawdę Twoja rola nie ograniczy się tylko do pomocy w dniu ślubu. Powinieneś się też zaangażować we wcześniejsze przygotowania – np. zaproponować, że odbierzesz kwiaty czy zawieziesz stroiki do kościoła. Podczas samego ślubu i wesela musisz być w gotowości, by pomóc Panu Młodemu w jakichś nagłych wypadkach, np. wtedy, gdy spóźni się dostawca tortu czy zabraknie alkoholu (sic!).

Odbieranie prezentów i schowanie ich w bezpiecznym miejscu

Po ceremonii zaślubin zwykle goście ustawiają się w kolejce, by złożyć życzenia Parze Młodej i wręczyć prezenty (w tym gotówkę). To bardzo ważny etap, podczas którego świadek musi zachować pełną koncentrację. Do Ciebie należy obowiązek odbierania prezentów i złożenia ich w takim miejscu, by się nie zgubiły. Dobrym wyborem będzie np. bagażnik Twojego samochodu. Po dotarciu na miejsce wesela możesz przepakować prezenty do auta Nowożeńców lub schować je w zamykanym kantorku.

Dbanie o gości

Nieprzypadkowo mówi się, że świadek ślubny nie może sobie pozwolić na przesadzenie z alkoholem. Do Twoich obowiązków należy bowiem ciągłe upewnianie się, że nikomu niczego nie brakuje. Powinieneś co jakiś czas podchodzić do gości, zwłaszcza tych, którzy wyglądają na markotnych. Obserwuj też pracę kelnerów – jeśli uznasz, że serwują dania i napoje zbyt wolno, musisz ich zdyscyplinować.

Pamiętaj również, że świadek zostaje na weselu do samego końca. Nie możesz opuścić sali przed innymi gośćmi. Lepiej więc nie planuj sobie jakichś poważnych zadań na następny dzień.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.