Jak wybrać kask na crossa? Początki z motocrossem i enduro.

Remigisz Szulc
18.01.2023

Kask na crossa to podstawa w motocrossie i enduro

Widząc i słysząc motocykle, często dostajemy zastrzyk adrenaliny a nasze myśli są skierowane tylko w jednym kierunku - prędkość. Motocykle od zawsze przyprawiają o zawrót głowy ale to właśnie o głowę musimy zadbać w pierwszej kolejności. Na wstępie przestroga od nas! Nigdy nie wsiadaj na motocykl bez kasku, nawet najmniejsza niefortunna wywrotna może skończyć się utratą życia. Kaski motocyklowe mają to do siebie, że wygląda się w nich bardzo atrakcyjne. Mnogość modeli, marek oraz grafik pozwala na pełne wyrażenie swojej osoby poprzez kask enduro. W jeździe terenowej kask daje nam poczucie bezpieczeństwa co wpływa na zwiększenie pewności siebie i zwiększenie prędkości. Dobrze dopasowany strój na crossa to nie tylko fenomenalne przebranie ale przede wszystkim coś co pozwala na skupienie się wyłącznie na przełamywaniu swoich barier. 

Jak zacząć przygodę z motocrossem i enduro?

Motocykl to zupełnie inny wymiar postrzegania rzeczywistości. Paradoksalnie jazda na motocyklu w terenie to bardzo wyczerpująca czynność. Podczas jazdy na torze motocrossowym lub trasach enduro do pracy zaangażowane jest całe ciało. Balansowanie na motocyklu pomiędzy przeszkodami to próba uzyskania harmonii pomiędzy maszyną a podłożem. Walka z motocyklem lub terenem kończy się ekstremalnym zmęczeniem. To wszystko co z boku wygląda tak łatwo nie ogranicza się do kręcenia manetką gazu. Jak zacząć jazdę na crossie? Można kupić używany sprzęt za kilkanaście tysięcy złotych i próbował sił ale łatwiejszym sposobem jest podjęcie kilku lekcji w szkole motocrossu lub enduro. Warto sprawdzić czy ma się przysłowiowy dryg do jazdy na motocyklu i czy sprawia nam to przyjemność. Po kilku lekcjach zakup motocykla będzie bardziej świadomy i trafiony zatem wydanie tysiąca złotych na wypożyczenie crossówki z perspektywy wydatku kilkunastu tysięcy jest niewielki. Następnie przyjdzie czas na wyposażenie w postaci stroju na crossa, kasku cross oraz nakolanników, buzera, rękawic i butów. 

Jak wybrać kask?

Wybór nigdy nie jest łatwy bo wpływa na niego wiele czynników. Przedział cenowy kasków na crossa to od 300 do 4000 zł, zatem jak znaleźć złoty środek? Najważniejsze aby sięgać produkty, które posiadają certyfikację CE. Dobry kask cross enduro można zdobyć już za tysiąc złotych. Najważniejsze cechy kasku cross:

  1. Certyfikaty: ECE22.05 i DOT - > w najbliższym czasie ECE22.06 
  2. System MIPS, 
  3. Wyjmowane wnętrze 
  4. Dobra wentylacja, niektóre kaski takie jak FOX V3 posiadają doskonałą wentylację dzięki temu unikniemy nadmiernego pocenia się naszego centrum dowodzenia. 
  5. Dopasowanie do gogli, najlepiej kupować zestaw jednego producenta. 
  6. Niska waga, najlepiej poniżej 1500g. Kaski zrobione z wysokiej jakości materiałów, takich jak carbon są bardzo lekkie i zorientowane na wytrzymałość. Często używane jest włókno szklane, które jest lekkim materiałem. Skorupa kasku wpływa na jego wagę. Większość producentów wprowadza na rynek kaski, których wielkość zewnętrzna różni się w zależności od rozmiaru. 
  7. Regulacja wizjera lub daszek mocowany na magnes.

Kaski cross renomowanych firm takich jak: FOX Racing, Acerbis, Alpinestars, Airoh, Bell, FLY, Leatt nawet w podstawowych modelach posiadają w/w rozwiązania. Dzięki temu podczas dokonywania wyboru możemy zaufać w/w markom bo technologicznie to sprawdzone i zaawansowane rozwiązania. Nie polecamy zakup kasku używanego, nie jest możliwe poznanie prawdziwej historii a to produkt, który po dużej kraksie powinien zostać wymieniony. Kaski zaprojektowane są w taki sposób aby ulegały różnym pęknięciom, które mają jedno zadanie - rozpraszać energię i nie przenosić jej na naszą głowę. 

Czy kask na crossa czy kask enduro?

Producenci nie rozróżniają tych produktów. Konstrukcja kasku offroad to kask, który charakteryzuje się wysuniętą szczęką oraz długim daszkiem (wizjerem). Dzięki takiej konstrukcji jesteśmy chronieni od gałęzi, kamieni, błota i innych rzeczy, które towarzyszą jeździe w terenie. Co do zasady kaski nie różnią się od siebie. Zawodnicy motocross uwielbiają kaski FOX Racing a w Enduro więcej można spotkać kasków Airoh, wynika to z tego, że kaski Airoh są lżejsze a w enduro kask używamy znacznie dłużej za to FOX wyróżnia bardzo wysokie bezpieczeństwo

Kaski cross których trzeba unikać

Nie polecamy wszelkich zakupów na serwisach, które oferują produkty z Chin. Takie kaski nie posiadają odpowiedniej certyfikacji. Nie jesteśmy w stanie zweryfikować jakości materiałów, z których są wykonane. Zakup słabego kasku tylko pogarsza sprawę bo daje nam złudne poczucie bezpieczeństwa. 

Gdzie warto kupić kask?

Kask najlepiej jest przymierzyć aby sprawdzić komfort, to można zrobić w sklepie stacjonarnym natomiast łatwo poszukać kasku w sieci. Sklepy internetowe posiadają bardzo szeroką gamę produktów. Konieczne jest zmierzenie obwodu głowy na podstawie, którego dopasujemy rozmiar kasku. Wiele sklepów internetowych oferuje darmową dostawę i zwrot więc w przypadku pomyłki w rozmiarze możemy oddać produkt. Wpisując w google "kask na crossa" na pewno trafimy na rzetelne sklepy internetowe, które oferują modele dla każdego. 

 

 

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.