Siodełka rowerowe a zdrowie – jak uniknąć bólu i kontuzji podczas jazdy?

Maciej Piwowski
13.09.2023

Jazda po nierównej nawierzchni, długotrwałe siedzenie na twardym niedopasowanym siodełku, a także niewłaściwa pozycja ciała – to tylko niektóre czynniki, które mogą prowadzić do bólu i kontuzji podczas rowerowych eskapad. Co ważne, siodełka rowerowe, choć to pozornie proste elementy roweru, mogą stać się zarówno przyczyną udręki, jak i podstawą do uzyskania komfortu w trakcie jazdy. Z tego względu tak ważny jest wybór odpowiedniego modelu, który pozwoli uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości i utrzymać doskonałą równowagę między aktywnością fizyczną a dobrym samopoczuciem. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i wybierz najlepsze siodełko rowerowe dla siebie.

Odpowiednia wielkość siodełka to podstawa

Każdy człowiek ma nieco inną sylwetkę, dlatego siodełko rowerowe polecane przez znajomego, może zupełnie nie sprawdzić się u Ciebie. Kluczową kwestią jest jego wielkość. Powinno mieć przede wszystkim odpowiednią szerokość zapewniającą optymalną i wygodną podstawę do siedzenia, która będzie w pełni komfortowa nawet podczas pokonywania długich dystansów na rowerze. Zbyt wąskie siodełko może stanowić niedostateczne wsparcie dla kości kulszowych i sprawiać trudności w utrzymaniu stabilnej pozycji ciała na rowerze, co prowadzi do przybierania nieprawidłowej postawy i dodatkowego obciążenia kręgosłupa i mięśni w trakcie jazdy. Natomiast zbyt szeroki model może prowadzić do ocierania wewnętrznej strony uda podczas pedałowania, co również może wiązać się z otarciami, nadmiernym uciskiem na tkanki miękkie i dużym dyskomfortem. Podsumowując — szerokość siedzenia zależna jest głównie od rozstawu kości kulszowych stanowiących spód miednicy, a jego długość i kształt od rodzaju roweru i w związku z tym od pozycji przyjmowanej na nim w czasie jazdy.

Kształt siodełka rowerowego i jego znaczenie

Do najpopularniejszych siodełek rowerowych należą te średniej wielkości, pokryte pianką lub wkładkami żelowymi. Sprawdzą się  w przypadku rowerów miejskich i trekkingowych, gdyż są masywniejsze od stricte sportowych, mają odpowiednią amortyzację wibracji i jednocześnie są dość miękkie. Modele te doskonale sprawdzają się na krótkich i średnich dystansach. Natomiast siodełka przeznaczone właśnie do sportowej jazdy, które stanowią element rowerów szosowych, gravelowych i MTB, mają zupełnie inny kształt. Są mniejsze, dość płaskie lub tylko lekko wyprofilowane. Warto dostosować je do indywidualnych potrzeb,  stylu i częstotliwości jazdy oraz stopnia wytrenowania i gibkości.

Siodełka rowerowe – materiał, od którego zależy jakość i niezawodność

Siodełka rowerowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Ich podstawowym elementem jest kadłub, który może być wykonany  z tworzywa sztucznego lub włókna węglowego dla lepszej absorpcji drgań. Od jego budowy zależy dopasowanie do fizjonomii ciała i elastyczność. Kolejną ważną kwestią jest pokrycie kadłuba, które może być skórzane lub wykonane z wysokiej jakości materiału syntetycznego czasami do złudzenia przypominającego skórę. Siodełka wykonane ze skóry są popularne ze względu na właściwości dopasowywania się i elegancki wygląd jak np. Brooks. Materiał ten zapewnia wysoki komfort termiczny dzięki czemu, minimalizuje ryzyko przegrzewania, należy jednak pamiętać, że siodełko rowerowe w pełni skórzane wymaga okresowej konserwacji skóry, natomiast modele wykonane z tworzyw sztucznych są lekkie, trwałe i łatwe w utrzymaniu.

W przypadku materiałów siodełka bardzo ważne jest także ich wypełnienie, które może być wykonane z żelu silikonowego, pianki poliuretanowej bądź pianki memory. Modele z żelowym wypełnieniem zapewniają doskonałą amortyzację wibracji, redukując w ten sposób wpływ nierówności terenu na komfort jazdy. Żel dostosowuje się do kształtu ciała, zapewniając powierzchniowo większe wsparcie, ale są to produkty do rekreacji raczej na krótszych dystansach. Warianty z piankowym wypełnieniem gwarantują równomierne rozłożenie ciężaru ciała oraz redukcję drgań. Siodełka te są często wybierane przez sportowców i rowerzystów długodystansowych, którzy cenią sobie wygodę podczas wielogodzinnych przejazdów.

Wyprofilowane siodełka rowerowe męskie, damskie i dziecięce – zadbaj o idealne dopasowanie

Siodełka rowerowe dostępne na rynku są oferowane w różnych wariantach przeznaczonych dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Warto poznać różnice pomiędzy nimi, które wynikają głównie z anatomicznej budowy użytkownika, aby wybrać najodpowiedniejszy model dla siebie.

  • Siodełka męskie są projektowane z uwzględnieniem anatomicznych różnic między mężczyznami a kobietami, zazwyczaj mają węższy przód i są ogólnie dłuższe od damskich. Wiele modeli posiada też wydłużony otwór chroniący gruczoł prostaty przed nadmiernym uciskiem, dzięki czemu zapewniają kolarzom maksymalny poziom wygody, bez uczucia nieprzyjemnego ucisku.
  • Siodełka damskie są dostosowane do kobiecej anatomii i tym samym szerszej miednicy. Właśnie z tego względu są one zazwyczaj krótsze i szersze w tylnej części. Dodatkowo mogą mieć specjalne wycięcia lub wyprofilowanie w obszarze miednicy, aby zmniejszyć ucisk na delikatne obszary.
  • Siodełka dziecięce są projektowane z uwzględnieniem budowy młodszych rowerzystów. Wyróżnia je znacznie mniejszy rozmiar i bogatsza niż w przypadku modeli przeznaczonych dla dorosłych  kolorystyka . Ze względu na dynamiczny wzrost dzieci oferowane są w różnych wielkościach. 

Siodełko kompatybilne z rowerem

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, można śmiało stwierdzić, że trudno mówić o uniwersalnym modelu siodełka, gdyż zupełnie inne sprawdzi się u mężczyzny inne u  kobiety, a jeszcze inne u dziecka. Dodatkowo różnice w wielkości, kształcie, wyprofilowaniu, czy materiale wykonania to kolejne kwestie, dzięki którym można wybrać model dostosowany do indywidualnych potrzeb. 

Jak zatem jest z uniwersalnością, gdy mowa o dopasowaniu do posiadanego roweru? Tak naprawdę poza tym, że każdy model powinien być dobrany do budowy użytkownika jednośladu, to również powinien być w odpowiedni sposób dostosowany do  charakteru roweru, jego geometrii i stylu jazdy. W końcu zupełnie inny wariant sprawdzi się do rekreacyjnej jazdy miejskiej,  zupełnie inny do ekstremalnej. Dlatego przed zakupem należy upewnić się, że upatrzone siodełko będzie kompatybilne z rowerem. W tym celu najlepiej zdać się na doświadczenie specjalistów, którzy dobiorą odpowiednie siedzenie do naszego roweru i poprawnie je ustawią. Należy pamiętać, że siedzenie ustawione zbyt wysoko powoduje nadmierną rotację miednicy, co zmniejsza efektywność jazdy i może powodować  otarcia. Siodełko ustawione zbyt nisko nadmiernie obciąża kolana, często powodując ich ból.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie