Podczas podejmowania nowej pracy często spotykamy się z umową na okres próbny. Następnie korzystamy z umowy na czas określony, a potem ewentualnie na czas nieokreślony. Najbardziej pożądanych rozwiązaniem jest oczywiście ten ostatni rodzaj umowy. Warto wiedzieć, że w 2023 roku doszło do zmian w tym temacie. Na czym polegają te zmiany?
W tym wypadku mamy do czynienia z Nowelizacją Kodeksu Pracy, która obowiązuje od 25 kwietnia 2023 toku. W efekcie umowa na okres próbny i na czas określony ulega pewnym zmianom, które powinniśmy znać. Istotne jest to, że czas trwania okresu próbnego zależy od planowanego czasu zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę. Poza tym umowa na próbny okres może trwać dłużej niż 3 miesiące i wzbudzać wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców i pracowników.
Okazuje się, że umowa na okres próbny zawierana jest po to, aby przekonać się, czy pracodawca i pracownik chcą kontynuować współpracę. Aktualnie umowa ta może być zawierana maksymalnie na 3 miesiące, ale ten czas może też być krótszy. Przepisy wskazują, że można ją zawrzeć ponownie, ale tylko wtedy, gdy dotyczy zatrudnienia na innym stanowisku lub przy wykonywaniu innych zadań. Takie rozwiązanie zastosujemy po upływie co najmniej 3 lat od dnia wygaśnięcia lub rozwiązania poprzedniej umowy o pracę w sytuacji, gdy pracownik wykonywał te same czynności. Co ciekawe, aspekty te uległy ostatnio zmianom. Po modyfikacjach znika taka możliwość. Od 2023 roku umowę na okres próbny zawrzeć można tylko jeden raz. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracownik zatrudniony jest do wykonywania innego rodzaju pracy u danego pracodawcy.
Co jeszcze warto wiedzieć? Zmiany w przepisach pozwalają wydłużyć czas trwania umowy na okres próbny. Może ona trwać dłużej niż 3 miesiące, co powinno zostać określone w umowie. Przedłużenie dotyczy czasu urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. To wskazuje, że umowa na okres próbny może zostać wydłużona w związku z urlopem wypoczynkowym, bezpłatnym, macierzyńskim, okolicznościowym lub opieką nad dzieckiem.
Jakie inne zmiany trzeba mieć na uwadze? Kolejne zmiany dotyczą wydłużenia okresu trwania próbnej umowy na czas nie dłuższy niż 1 miesiąc lub 2 miesiące. Jest to zależne od okresu, na jaki chcemy zatrudnić pracownika. Ta pierwsza opcja dotyczy zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określonym który krótszy jest niż 6 miesięcy. Ta druga z kolei wiąże się z zawarciem umowy o pracę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy. Oczywiście cały czas można korzystać z umowy na okres 3 miesięcy, pod warunkiem, że kolejna będzie zawarta na czas nieokreślony lub na co najmniej rok.
Przepisy te zakładają, że pracodawcy już od samego początku zatrudnienia nowej osoby powinni mieć na niego plan. Czyli muszą wiedzieć, na jaki czas zamierzają zatrudnić pracownika, który sprawdzi się na okresie próbnym. Ta wiedza wpływa bowiem na to, na jaki okres przedsiębiorstwo zawrze umowę na okres próbny z taką osobą. Warto podkreślić, że okres umowy próbnej zależny jest od tego, na jaki czas zawrzemy kolejną umowę na czas nieokreślony. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Jak widać, wszelkie zmiany w przepisach prawnych dotyczące umów o pracę są ważne zarówno z punkt widzenia pracownika, jak i pracodawcy. Trzeba na bieżąco śledzić modyfikacje w ustawach i działać zgodnie z zasadami. Faktem jest, że umowa na okres próbny jest często stosowana przez wiele firm.
Komunikat prasowy