Wszystko co musisz wiedzieć przed operacją raka prostaty

Marek Szydełko
24.01.2023

Rak prostaty to ciężka choroba i jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Na szczęście może być uleczalny, jeśli zostanie rozpoznany odpowiednio wcześnie, nim rozprzestrzeni się na inne narządy – główną metodą leczenia jest operacyjne usunięcie gruczołu krokowego.

Diagnostyka raka prostaty

Powstanie raka prostaty może mieć związek z uwarunkowaniami genetycznymi albo środowiskowymi. Niemały wpływ na rozwój tej choroby mają także takie czynniki ryzyka jak otyłość, palenie papierosów, dieta bogata w tłuszcze, choroby przenoszone drogą płciową, ekspozycja na szkodliwe związki chemiczne. Raka prostaty diagnozuje się niemal wyłącznie u mężczyzn starszych, powyżej 65 roku życia.

Wczesne wykrycie choroby, między innymi dzięki regularnie wykonywanym badaniom PSA, pozwala na całkowite wyleczenie. Wyniki badań należy zawsze konsultować z urologiem, który w razie konieczności skieruje chorego na dalsze badania – w ramach diagnostyki wykonuje się rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, biopsję, scyntygrafię. Na podstawie badań lekarz może też określić, czy doszło już do przerzutów na inne narządy, co wymagać będzie innego sposobu leczenia.

Jak wygląda operacyjne leczenie raka prostaty?

Kiedy zostanie potwierdzone, że pacjent ma raka prostaty, zazwyczaj zaleca się operacyjne usunięcie gruczołu krokowego. Skuteczność tej metody jest niemal stuprocentowa, jeśli rozpoznanie było szybkie, na wczesnych etapach rozwoju choroby, jednak gdy nowotwór jest bardziej zaawansowany, operacja może nie zapewnić oczekiwanego efektu – dlatego tak ważna jest profilaktyka i robienie badań okresowych, szczególnie przez starszych mężczyzn będących w grupie ryzyka.

Podczas zabiegu usuwany jest cały gruczoł krokowy wraz z przylegającymi do niego węzłami chłonnymi, fragmentem cewki moczowej oraz pęcherzykami nasiennymi. Najkorzystniejszym dla pacjenta rozwiązaniem jest prostatektomia radykalna z użyciem robota da Vinci, przeprowadzana przez Szpital Mazovia. Użycie robota pozwala ograniczyć wielkość nacięcia oraz zmniejszyć uszkodzenia tkanek, łatwiej też przeprowadzić precyzyjne zespolenie cewki moczowej z szyją pęcherza. Po takim zabiegu skraca się czas rekonwalescencji, a jak pokazują badania, większy odsetek pacjentów zachowuje zdolność do osiągania erekcji i nie ma problemów z trzymaniem moczu.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie